Kabinet kwam vorig jaar 25 procent nieuwe woningen tekort
Het kabinet heeft de doelstelling van 100.000 nieuwe woningen het afgelopen jaar niet gehaald. In 2022 werden er 74.000 woningen opgeleverd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook dit jaar dreigt Den Haag achter de feiten aan te lopen.
Het aantal nieuwbouwwoningen in 2022 is het hoogste sinds 2012. De groei van de woningvoorraad door nieuwbouw kwam het afgelopen jaar uit op 0,9 procent. In Amsterdam werden de meeste nieuwbouwwoningen aan de woningvoorraad toegevoegd, namelijk bijna 6800.
In absolute aantallen werden in Zuid-Holland de meeste woningen gebouwd (14.500), gevolgd door Noord-Holland (14.000) en Noord-Brabant (12.000). De woningvoorraad door nieuwbouw groeide relatief het sterkst in Flevoland, met 1,6 procent.
Ook werden er 23.000 extra woningen gerealiseerd door het ombouwen van kantoren en via splitsing, meldt het CBS. 10.000 woningen werden onttrokken aan het woningaanbod, bijvoorbeeld door sloop.
25.000 tekort
Toch kwam het kabinet ruim 25.000 huizen tekort ten opzichte van de eigen doelstelling en ook dit jaar lijkt het gewenste aantal niet te worden gehaald. Het aantal bouwvergunningen daalt namelijk hard. Hoogleraar woningmarkt Peter Boelhouwer meldde maandag dat het aantal verleende vergunningen in november daalde met 31 procent.
Als de trend zich doorzet worden dit jaar 16 procent minder vergunningen verleend, denkt Boelhouwer. Dat heeft onder meer te maken met de stikstofregels en een tekort aan geschikte bouwlocaties, meldt De Telegraaf. "Locaties zijn vaak de bottleneck en dat hangt samen met de grondprijs", zei Martin van Rijn van woningcorporaties Aedes vorige week.
Ook trekken investeerders zich en masse terug op de Nederlandse woningmarkt, weet de krant. Dat zou het gevolg zijn van het beleid van woonminister Hugo De Jonge op de maximale huur. "De verwachtingen voor de woningbouw dit jaar zijn somber door een hogere rente en afhakende investeerders door steeds meer regeltjes", zegt Coen van Rooyen van WoningbouwersNL.
Ook is er een personeelstekort en een tekort aan bouwmaterialen.
Hugo de Jonge
Volgens CDA-Tweede Kamerlid Raymond Knops is De Jonge ondanks de teleurstellende cijfers de juiste man om de woningmarkt uit het slop te trekken. "Geduld is niet zijn sterkste eigenschap. Maar je hebt ook energie nodig om hier beweging in te krijgen. Hij is er het afgelopen jaar wel in geslaagd om het aantal woningen dat wordt gebouwd te verhogen", zegt Knops in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Volgens Knops wordt De Jonge geconfronteerd met "een cocktail van problemen. Het grootste probleem is misschien wel de procedures die zo lang duren. Als je vandaag zegt: ik ga nu bouwen, dan heb je pas over twee tot drie jaar de woning gerealiseerd."
"Maar De Jonge legt de basis, zodat we de komende jaren meer woningen kunnen bouwen. Als er één iemand is die hier beweging in kan krijgen, is hij het wel", aldus Knops over zijn partijgenoot.