Nog altijd vermisten door Watersnoodramp: ‘Religieuze redenen spelen mee bij het afstaan van DNA’
Van de slachtoffers van de Watersnoodramp in 1953 zijn meer dan honderd mensen nog steeds vermist. Op verschillende begraafplaatsen in Zeeland bevinden zich tientallen graven met lichamen zonder identiteit. De politie roept nabestaanden op om DNA af te staan.
Journalisten Noortje de Kroo en Rolf Bosboom werkten meer dan een jaar aan de podcast van PZC en AD: De vermisten van ‘53. In die podcast zochten ze uit waarom Zeeuwen maar weinig praten over de ramp en veel nabestaanden huiverig zijn DNA af te staan. Toch is dat van groot belang voor DNA-onderzoek. "Op Schouwen-Duivenland heb je verschillende begraafplaatsen waar tientallen graven te vinden zijn met ongeïdentificeerde slachtoffers. Erg indrukwekkend," vertelt Bosboom aan tafel bij Op1.
Tekst gaat verder onder de tweet.
Er zijn nog altijd 105 slachtoffers van de Watersnoodramp vermist. Nu, zeventig jaar later, kunnen onbekende doden alsnog worden geïdentificeerd via DNA-onderzoek. @RolfBosboom: ‘’Elke match die nog gevonden kan worden is buitengewoon waardevol.’’ #Op1
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) January 19, 2023
Eén van de nabestaanden die wél DNA heeft afgestaan is Jan van den Hamer. Hij vond op die manier een van de zussen terug van zijn vader. "Ik deed het vooral voor hem. Ik had graag gewild dat hij het zelf nog had meegemaakt." Bij Van den Hamer thuis werd er nooit over de vermiste tantes gepraat. "Hij zei er nooit echt wat over. Hij zei dan: 'Dat is gebeurd, klaar'."
Van den Hamers vader was daar niet uniek in. Journalisten De Kroo en Bosboom denken dat het deels komt door het 'stugge' en 'gesloten' karakter van de Zeeuw. Maar ook een belangrijke reden is religie. "De doden laat je rusten," aldus Bosboom. Met die gedachten willen veel nabestaanden dan ook geen DNA afstaan.
LEES MEER: