Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

CBR ziet fraude theorie-examens toenemen: ‘Hier zit een criminele organisatie achter’

Het CBR ziet de laatste tijd een forse toename van een geraffineerde vorm van fraude bij theorie-examens. Met spionagebrillen en oortjes krijgen kandidaten hulp van buitenaf. Directeur van het CBR Alexander Pechtold hoopt dit strafbaar te maken en is van mening dat er een criminele organisatie achter schuilgaat. Dat vertelt hij in Op1 op NPO 1.

"Dat men probeert te frauderen is van alledag, maar wij zien wel een toename", uit Pechtold zijn zorgen. Ondanks het controlesysteem van het CBR, waarbij toetsafnemers nauwkeurig worden gecheckt, glippen er toch af en toe een aantal door de vingers. Soms kunnen ze zo'n klein oortje namelijk niet vinden.

De personen die frauderen staan middels een oortje, telefoon en camera in verbinding met iemand van buitenaf. Via de liveverbinding krijgen de kandidaten dan de juiste antwoorden ingefluisterd. "Waar zijn wij mee bezig", vraagt Pechtold zich af. "En deze mensen willen straks de weg op. Dat is voor de verkeersveiligheid een drama."

Criminele organisatie

De toename is zo groot, dat Pechtold het gevoel heeft "dat hier een criminele organisatie achter zit". Dat hoort hij ook van de personen die gepakt worden en vervolgens worden verhoord. "Wij horen van de kandidaten dat zij zich 's morgens ergens melden. En dat is niet een iemand. Er worden er meerdere per dag het land in gestuurd naar een van onze locaties", vertelt Pechtold.

Tekst gaat verder onder video

De kandidaten betalen zo'n 2000 euro of meer voor alle apparatuur en hulp om te slagen voor het theorie-examen. Terwijl het afleggen van het examen zo'n 40 euro kost. De CBR-directeur is verbaasd "hoe gek wij het maken met z'n allen". De mensen die dit inkopen "zijn erg sneu", vindt de oud-politicus. "De organisatie erachter wil ik pakken. Het OM is er mee bezig. Er moet bekeken worden wat hierachter zit, want dat vermoeden heb ik."

Strafbaar maken

Pechtold wil dit probleem meer en ook landelijk onder de aandacht brengen. Op die manier hoopt hij dat het via deze weg frauderen van het theorie-examen strafbaar wordt gemaakt. Op dit moment komen de gepakte kandidaten er nog iets te makkelijk mee weg. "Wij doen aangifte en dan neemt de politie de kandidaat mee", begint Pechtold. "Maar ik zie alleen een schikking of een taakstraf."

LEES OOK: Ruim helft van auto’s in Nederland is ouder dan 10 jaar

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau