Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Jongeren willen leuk werk doen en veel verdienen: ‘Dat is niet realistisch’

Jongeren willen wel werken, maar alleen als het leuk is en goed betaald. Een onrealistisch toekomstbeeld volgens onderwijsdeskundige Samira Bouchibti, te gast bij Goedemorgen Nederland.

Dat jongeren zo denken heeft grotendeels te maken met de invloed van sociale media. Op Instagram, TikTok of YouTube zien zij anderen de leukste dingen doen en daar ook flink voor betaald krijgen. Dat willen jongeren ook en docent of verpleegkundige worden klinkt veel minder aanlokkelijk.

Veel geld verdienen

Bouchibti ziet dat veel jongeren het belangrijk vinden om veel geld te verdienen. Op een baan als loodgieter of monteur wordt zelden enthousiast gereageerd. "Terwijl een beroep leren ook leuk kan zijn. En een gemiddelde loodgieter verdient echt heel veel geld."

Deze gedachtegang bij de jongeren beloofd weinig goeds voor de toekomst van de arbeidsmarkt. Vele sectoren komen handen en voeten tekort, zoals de bij de politie of in de zorg. Het feit dat dit soort werk als eervol gezien wordt is volgens Bouchibti de laatste tijd de klad in gekomen. "Het is alleen maar kommer en kwel in die werelden. Dan is het ook nog uitnodigend daar een studie voor te volgen."

Status en aanzien

Ook status en aanzien spelen een negatieve rol in de arbeidsmarkt, denkt de onderwijsdeskundige. "Het lijkt wel alsof je in de samenleving alleen maar aanzien kan hebben met mooie spullen, dure kleding en uiterlijk vertoon. Het lijkt erop dat wij minder in de spiegel kunnen kijken en kunnen zeggen: 'ik ben goed genoeg'."

Dat ouders het gevoel bij hun kinderen creëren dat een mbo-opleiding verschrikkelijk is en naar het HBO of WO moeten helpt ook niet, stelt Bouchibti. "Dat is gewoon niet realistisch." We moeten "de lat ook niet constant hoger en hoger leggen", vindt Bouchibti. "Heel veel kinderen kunnen dan gewoon niet meekomen." Het zorgt voor veel psychologische druk bij jongeren "omdat zij het niet meer aankunnen wat de samenleving van ze vraagt."

'Mbo in etalage zetten'

Tweede Kamerlid namens de VVD Ingrid Michon hoort "links en rechts" in de Kamer dat de roep om het "mbo in de etalage te zetten" groeit. Michon denkt ook dat jongeren te weinig weten voor mooi werk er beschikbaar is.

LEES OOK: Mbo’ers betalen meer rente over studieschuld dan hooggeschoolden: ‘Dit beperkt de instroom’

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau