Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Staatssecretaris Van Ooijen (VWS) wil preventie via mentor op werkvloer: ‘Prestatiedruk werkende millennials ‘bijna een pandemie’

Redactie

De mentale druk die jonge werkenden voelen, neemt momenteel zulke vormen aan dat het staatssecretaris Maarten van Ooijen van Volksgezondheid grote zorgen baart. “Ik vind het bijna een pandemie”, zegt hij donderdag in tv-programma Stand van Nederland Generatie Next van Omroep WNL. Hij vindt dat werkgevers via mentoren op de werkvloer meer aan preventie moeten doen, desnoods verplicht. Ook zou de bereikbaarheid van werknemers buiten werktijd ter discussie moeten worden gesteld.

De staatssecretaris (zelf 32) hoort regelmatig verhalen van millennials die uitvallen. “Wat heel vaak terugkomt: de enorme druk om te presteren en dat het nooit goed genoeg is. En ik hoor vaak dat ze het heel moeilijk vinden om het gesprek daarover aan te gaan. (…) Er is iets aan de hand in onze maatschappij waarbij we elkaar een beetje gek maken. Waarbij werkgevers elkaar opjutten, maar ook millennials onderling.”

De drempel om op het werk over mentale druk te beginnen, voelt vaak hoog vanwege mogelijke consequenties. Mentoren kunnen dit gemakkelijker maken. Van Ooijen: “Ik wil dat mentoren zich veel bewuster zijn van dit onderwerp: hoe pak je dit goed op, welke tools geef je in handen? Dat wil ik graag ontwikkelen. Laten we daarbij beginnen vanuit een intrinsieke motivatie van werkgevers en onderwijsinstellingen.”

Daarnaast zou hij het ‘een hele goede stap vooruit’ vinden als werkgevers en werknemers met elkaar het gesprek aangaan over het zogenaamde recht op onbereikbaarheid buiten werktijd. Dan gaat het bijvoorbeeld om mails en appjes die ’s avonds en in het weekend binnenkomen. Er ligt een wetsvoorstel (initiatiefwet-Kathmann) om dit in de Arbeidsomstandighedenwet op te nemen. Het is nog onduidelijk wanneer dit voorstel in de Kamer behandeld wordt.

Prestatiedruk is iets waar veel millennials mee kampen. Een op de vijf jonge werkenden krijgt te maken met burn-outklachten. Waarom juist deze generatie en waar ligt de oplossing? Lisette Wellens legt die vraag onder meer voor aan staatssecretaris Maarten van Ooijen (VWS), zelf millennial.

Deze aflevering van Stand van Nederland: Generatie Next bekijk je donderdag om 21.00 uur op NPO 2. Oude afleveringen kun je hier terugkijken via NPO Start.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau