Bellingcat-directeur: ‘We weten waar de MH17-hoofdverdachte is’
Christo Grozev, directeur van onderzoekscollectief Bellingcat, wordt ook wel omschreven als Poetins staatsvijand nummer één. Grozev ontdekte onder meer wie oppositieleider Navalny vergiftigde en legde veel informatie bloot over MH17. Grozev krijgt veel bedreigingen aan zijn adres vanuit de Russen.
"Ik ben inderdaad in gevaar, maar ik denk er niet te veel aan. Anders hebben zij gewonnen," zegt Grozev in Op1. Wat er nog een schep bovenop doet, was dat Grozev Russische spionnen in Europa ontmaskerde. "Waarschijnlijk zijn er nog zo'n honderd actief in Europa. Daarvan kunnen we er zeker tientallen van achterhalen."
Tekst gaat verder onder de Tweet.
Met gevaar voor eigen leven ontmaskert Bellingcat-baas @ChristoGrozev Russische spionnen. “Er zijn ongeveer 100 Russische spionnen in Europa.” #Op1 pic.twitter.com/KvFiTWDko4
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) November 3, 2022
Journalist Yoeri Albrecht hielp Grozev het afgelopen jaar met zijn werk om de spionnen te ontmaskeren. Hij gaf de Bellingcat-redactie het afgelopen jaar onderdak in de Balie in Amsterdam.
Tekst gaat verder onder de Tweet.
Met gevaar voor eigen leven ontmaskert Bellingcat-baas @ChristoGrozev Russische spionnen. Hij kreeg daarbij hulp van @yoerialbrecht. “We hebben @Bellingcat ruim een jaar lang onderdak geboden in @DeBalie.” #Op1 pic.twitter.com/q0f1r9r8g2
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) November 3, 2022
MH17
Grozev is naast het werk om de spionnen te ontmaskeren, nog steeds bezig met het omvangrijke MH17-proces. Schuldigen zijn daarbij aangewezen, maar ze achter de tralies krijgen is lastig zolang ze niet opgepakt kunnen worden. "We weten waar de hoofdverdachte, Igor Girkin, is. Hij werkt op dit moment voor het Russische leger en is nieuwe militairen aan het werven," vertelt Grozev. "Ondertussen houdt het Kremlin goed in de gaten dat hij niet gepakt wordt door de Oekraïense of andere Europese geheime dienst. Want dan valt het hele Russische verhaal over MH17 in het water." Grozev sluit niet uit dat ook de Nederlandse geheime dienst op Girkin 'jaagt'.
Bellingcat-directeur @christocrozev weet waar MH17-hoofdverdachte Igor Girkin zich bevindt. “Zodra hij Oekraïne binnengaat, zullen de Oekraïense en misschien ook de Nederlandse geheime dienst achter hem aangaan.” #Op1 pic.twitter.com/Fow2pwpEOf
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) November 3, 2022