Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Haast geboden bij asielwet: hoe staat het ervoor?

Is de kogel nu wel of niet door de kerk bij de VVD over de veelbesproken asielwet? Met name het puntje dwang ligt niet alle liberalen even lekker. Al schrijft De Telegraaf dat binnen de coalitiepartij akkoord is over de asielwet.

Bronnen melden aan de krant dat de VVD kan leven met het feit dat weigergemeenten gedwongen kunnen worden hun steentje bij te dragen aan asielopvang. De VVD wilde hier oorspronkelijk niet in mee, maar zou dus zijn bezweken onder de druk van D66, CDA en ChristenUnie.

Komende dagen zitten fractievoorzitters met elkaar om tafel om uiterlijk vrijdag de laatste klap te geven op de asielwet. Verwachting is dat er weinig zal veranderen en dat er aan 'spreiden en verleiden' - wat inhoudt dat opvangplaatsen verplicht moeten worden geleverd - niet gesleuteld zal worden.

Er is overigens wel haast geboden bij het tot elkaar komen voor de asielwet. Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) wil namelijk dat de nieuwe wet op 1 januari inwerking treedt. Alvorens dat mogelijk moeten er eerst nog een handjevol procedures doorlopen worden. Zoals akkoord over het wetsvoorstel in zowel de Eerste- als de Tweede Kamer.

Ontevredenheid burgemeesters

Er is ook gesteggel bij de burgemeesters onderling. De sterkste schouders dragen de zwaarste lasten, is het devies, maar in praktijk blijkt dit niet zo te zijn. Tot ergernis van onder andere de burgervader van Vlaardingen Bert Wijbenga. Hij zei bij Op1 dat gemeenten die zich inzetten voor asielopvang "ook willen zien dat hun buren dat doen".

Tekst gaat verder onder de tweet.

Er moet volgens Wijbenga "druk op de ketel dat asielzoekers verdeeld worden over het land en dat wij de lasten met elkaar goed verdelen". Wijbenga pleit ervoor dat gemeentes, die niet meewerken, met naam en toename genoemd moeten worden en "dat wij die een zet geven".

Veel discussie

Veel belangrijke dossiers, zoals de asielwet maar ook de stikstofplannen, blijven maar op de plank liggen. Definitieve afspraken blijven deels uit. "Dat heeft te maken met problemen die de afgelopen tien jaar geleidelijk aan hebben opgestapeld en die partijen gedeeltelijk voor zich uitschuiven", verklaart econoom Coen Teulings bij Goedemorgen Nederland op NPO 1.

LEES OOK: Van der Burg: verbeteren asielopvang wordt een enorme uitdaging


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau