Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Honderden Nederlandse bedrijven (deels) in Chinese handen, AIVD waarschuwt voor spionage

Peter Visser

De AIVD waarschuwt voor het risico op spionage in Nederland door China. Uit onderzoek van RTL Nieuws en Follow the Money blijkt dat 903 Nederlandse bedrijven voor minstens 50 procent eigendom zijn van een Chinees moederbedrijf of de Chinese staat.

Ook experts maken zich zorgen, meldt RTL Nieuws. "Het zijn er heel veel", zegt China-kenner Jonathan Holslag van de Vrije Universiteit in Brussel in een reactie op de lijst. "Hierdoor wordt het knap lastig voor de overheid om ze permanent in de gaten te houden."

De AIVD waarschuwt al jaren voor spionage en zelfs sabotage vanuit China. Ook moet Nederland waken voor een te grote afhankelijkheid van de Aziatische supermacht, vindt de inlichtingendienst. "China is de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland", aldus de AIVD in het laatste jaarverslag.

China bezit bijvoorbeeld meerdere enorme containeroverslagbedrijven en rederijen in de Rotterdamse haven, aldus RTL en FTM. "Daarmee hebben ze een machtspositie, omdat Nederland weer enorm afhankelijk is van de Rotterdamse haven", zegt China-deskundige Frans-Paul van der Putten.

China wil dé supermacht worden

China hoopt in 2049 de Verenigde Staten voorbij te streven als de grootste economische en militaire grootmacht. Daarvoor willen ze hightechindustrieën (deels) bezitten. Volgens de AIVD probeert China in Nederland "aan hoogwaardige kennis en technologie te komen, in het bijzonder aan halfgeleiders", zo valt te lezen in het jaarverslag.

China investeerde in de periode tussen 2018 en 2021 voor 90 procent in vier land: het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk en Nederland.

High Tech

Volgens RTL Nieuws en FTM zijn bijvoorbeeld op de High Tech Campus in Eindhoven acht Chinese bedrijven gevestigd die zich richten op hoogtechnologische kennis. Die wordt bijvoorbeeld ontwikkeld door de technische universiteit in die stad.

Ook in de zonne-energiesector zijn Chinese bedrijven aan het oprukken. Chint Solar heeft inmiddels 13 zonneparken in Nederland ontwikkeld, melden RTL en FTM. Zij leveren samen stroom aan zo'n 160.000 huishoudens. Volgens experts is het voor de overheid lastig om alle bedrijven met Chinese banden in Nederland in de gaten te houden.

'Redelijk in kaart'

Directeur van politieke zaken van The Hague Centre for Strategic Studies Han ten Broeke: "Een deel van de experts werkt bij het instituut waar ik ook zit: HCSS. Zij waarschuwen hier ook al heel lang voor", reageert hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1 over de Chinese inmenging op de Nederlandse markt en mogelijke spionage. "Maar we hebben het ondertussen ook redelijk in kaart."

Ook in de Nederlandse landbouw proberen Chinese bedrijven zich te vestigen, vertelt Ten Broeke. "Nederland heeft gelukkig nog een fantastische exportpositie. Daar proberen de Chinese ook een hand achter te krijgen. In de landbouwsector heeft een bedrijf regelmatig geen opvolger. Chinezen zijn er heel goed in om via investeerders die bedrijven in handen te krijgen. Daar moeten we alert op worden."

LEES OOK: Ongeluk Nord Stream-explosies uitgesloten: wie is de boosdoener?


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau