Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Kabinet buigt zich over opvangregels Russische deserteurs: ‘Erg nobel, maar niet haalbaar’

Het kabinet kijkt naar mogelijkheden om opvangregels voor vluchtende Russen te versoepelen. Veel Russen slaan namelijk op de vlucht na de afkondiging van 'gedeeltelijke mobilisatie' door president Vladimir Poetin.

De gedeeltelijke mobilisatie van Poetin dwingt honderdduizenden Russen, met een militair verleden, zich te melden aan het front in Oekraïne. Veel Russische burgers zien dat niet zitten en proberen het land te ontvluchten.

Asielaanvraag

De Immigratie en Naturalisatiedienst zegt tegen het AD dat het aantal Russen dat zich in Nederland meldt meevalt. Tot nu toe hebben 328 Russen asiel aangevraagd in Nederland. De verwachting is echter wel dat het de komende weken zal toenemen.

"De staatssecretaris van asielzaken heeft al een signaal afgegeven dat Nederland kennelijk bereid is dat te doen. Of het verstandig is, is een tweede", zegt politiek commentator bij De Telegraaf Wouter de Winther bij Goedemorgen Nederland op NPO 1.

De Winther twijfel of het de oplossing is dat mensen die tegen het Russische regime zijn, maar de grens over moeten steken om in een ander land te gaan wonen. "Het verzet tegen wat er gaande is moet echt vanuit Rusland zelf worden gevoerd", aldus de journalist. "Het massaal verwelkomen van mensen is nobel en vriendelijk, maar op de lange termijn niet haalbaar."

Speciale regeling

Dan rijst de vraag wat voor regeling er getroffen kan worden voor de Russische vluchtelingen. Eerder was er al een speciale regeling voor Russische dienstplichtigen die dienst weigerden en vluchtten.

Zij mogen tot het eind van het jaar in Nederland blijven. Daar moet nu wat versoepeling in komen voor reservisten.

Europa verdeeld

Gisteren was over dit onderwerp een crisisberaad in Brussel, om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen. Europa blijkt echter verdeeld te zijn over de toelating van Russische deserteurs. De Baltische Staten en Polen houden de Russen bijvoorbeeld liever buiten de deur en vinden dat zij in eigen land tegen Poetin moeten vechten als zij tegen de oorlog zijn.

LEES OOK: Ruslandkenner Pjotr Sauer: ‘Nog veel meer Russische jongens worden kanonnenvoer’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau