Ziekenhuizen ‘schouder aan schouder’ met huisartsen als het gaat om tekenen zorgakkoord
Ziekenhuizen staan "schouder aan schouder" met huisartsen en wijkverpleegkundigen als het gaat om het wel of niet tekenen van het zogenoemde Integraal Zorgakkoord van minister Ernst Kuipers. Dat zegt Ad Melkert, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen. "We zijn eens met wat er nu ligt, maar we kunnen alleen maar tekenen als ook de partners daarin goed mee kunnen doen", zegt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
"We moeten allemaal samenwerken om dit voor elkaar te krijgen. Daarom heeft het ook geen zin om een akkoord te maken met de minister over de toekomst van de zorg, als je dat doet zonder die hele essentiële voorposten: de wijkverpleging en de huisartsen", aldus Melkert.
Betaalbare zorg
In het plan van Kuipers staan afspraken over het betaalbaar houden van de zorg in de toekomst. De zorg in het land moet volgens hem flink verbouwd worden om het betaalbaar te houden. Niet alle betrokken organisaties willen instemmen met het akkoord. Zo wil ouderenorganisatie Actiz het akkoord niet steunen: ze willen eerst meer garanties zien, zodat huisartsen van zorgverzekeraars meer tijd bij de patiënt gaan krijgen.
"Ik heb heel veel sympathie voor de huisartsen. Zij hebben de afgelopen jaren eigenlijk te weinig middelen gekregen om hun taak goed te kunnen uitvoeren", zegt Melkert. "Dat geldt ook voor de wijkverpleging."
Melkert wijst erop dat het ongelofelijk belangrijk is dat de belangrijke hervorming van de zorg in de komende jaren door iedereen wordt gesteund. "Nu zie je nog dat heel veel mensen aankloppen bij ziekenhuizen, terwijl dat eigenlijk via de huisartsen of wijkverpleging zou kunnen moeten gaan", legt hij uit.
'Zorg voor voldoende middelen'
In de basis is de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen het dus wel eens met het doel en de richting van het zorgakkoord. "Maar we kunnen dat alleen maar waarmaken als ziekenhuizen als we het ook met die huisartsen en wijkverpleging rond kunnen krijgen", beklemtoont Melkert. "Van ziekenhuizen wordt gevraagd het de komende jaren met minder geld te gaan doen en meer gepaste zorg toe te passen. En we moeten ervoor zorgen dat als mensen niet echt in een ziekenhuis opgenomen hoeven te worden, dat dat ook niet gebeurt." Maar: dan moet er wel digitaal en via thuiszorg aandacht zijn voor mensen, aldus Melkert.
"Als je wil dat de ziekenhuizen het naar verhouding wat minder gaan doen, en zich richten op de mensen die echt die specialistische hulp nodig hebben, zul je er wel voor moeten zorgen dat de anderen ook echt de instrumenten en middelen hebben om dat waar te maken", besluit hij.
Het ministerie van Volksgezondheid praat vandaag verder met zorgorganisaties over het zorgakkoord. Of de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) daarbij aanschuift is nog onzeker.
Melkert waarschuwde gister in het WNL-programma Sven Op 1 dat het water ziekenhuizen door de torenhoge energieprijzen aan de lippen staan. "Ziekenhuizen dreigen in liquiditeitsproblemen te komen, waardoor ze hun mensen niet meer kunnen betalen." Luister de uitzending nu hier terug als podcast: