Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Bontenbal (CDA) houdt er serieus rekening mee dat Poetin gaskraan volledig dichtdraait

Redactie

CDA-Kamerlid en energiewoordvoerder Henri Bontenbal houdt er serieus rekening mee dat de Russische president Vladimir Poetin besluit om de gaskraan naar Europa helemaal dicht te draaien. "Ik denk dat we uit moeten gaan van het meest zwarte scenario, namelijk dat Poetin de druk, ook economisch, op Europa zal blijven zetten", zegt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

De Europese gasprijs schoot vanochtend op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam met bijna een derde omhoog na het besluit van het Russische staatsgasconcern Gazprom op vrijdag om de leveringen via de belangrijke pijplijn Nord Stream 1 langer stil te leggen.

"We schrikken natuurlijk allemaal van de hoge gasprijzen", zegt Bontenbal, die erop wijst dat de gasprijzen de afgelopen weken "sowieso hele rare bewegingen hebben gemaakt". Zo stond de piek die we vandaag zien een aantal dagen geleden nog vele malen hoger, zegt hij. "Dus die markt is in paniek."

Het idee dat Poetin de gaskraan volledig dichtdraait is niet nieuw. Om die reden noemt Bontenbal het enigszins verbazingwekkend "hoe de markt toch reageert op iets wat je wel kon verwachten".

'Rusland wil bevolkingen tegen regeringen opzetten'

"Wat Rusland aan het doen is, is het onder druk zetten van Europa en het uit elkaar proberen te spelen van lidstaten", zegt Bontenbal. Rusland wil volgens Bontenbal de bevolkingen tegen de regeringen "opzetten". "En dat lukt ze op deze manier vrij aardig."

Het kabinet komt met een, volgens Haagse bronnen, op Prinsjesdag met een groot miljardenpakket om de koopkracht te repareren. Er zou in 2023 "meer dan 14 miljard euro" uitgetrokken worden. De vraag rijst na het nieuws van vandaag echter of dat genoeg is. "Dat vind ik lastig te zeggen omdat de markt zo volatiel is op dit moment", zegt Bontenbal daarover. "Wat op dit moment belangrijk is, is wat Europa gaat doen. Over een paar dagen, op 9 september, komen alle ministers bij elkaar. Dan gaan ze ook nadenken over noodmaatregelen, en hebben ze een pakket samengesteld die mogelijk de energieprijzen weer kunnen beteugelen", legt hij uit. "Ik ben heel benieuwd wat daaruit komt."

LEES OOK: Europese gasprijs schiet omhoog na langere sluiting Nord Stream 1: ‘Enorme stijging’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau