Finland en Zweden overwegen om NAVO-lid te worden: ‘Europa rammelt op zijn grondvesten’
De Scandinavische landen Finland en Zweden overwegen om lid te worden van de NAVO. En dat zou bij beide landen snel kunnen gaan. Finland en Zweden zijn tot nu toe altijd neutraal gebleven, maar door de oorlog in Oekraïne is de stemming in beide landen gekeerd. Ook landen binnen de NAVO zijn enthousiast als Finland en Zweden lid worden.
"Europa rammelt op zijn grondvesten," zegt Mart de Kruif, oud-commandant der Landstrijdkrachten, in Op1. "De gehele noordflank van Europa gaat nu totaal veranderen, en dat is wel wat hoor."
Tekst gaat verder onder de Tweet.
Finland en waarschijnlijk ook Zweden willen bij de NAVO. @generaaldekruif: “Europa rammelt op zijn grondvesten. De hele noordflank van NAVO gaat totaal veranderen. Dit is wel wat hoor. Dit is wel de kans die Finland heeft, die zien ze en grijpen ze ook gelijk.” #Op1 pic.twitter.com/gTtA6zD2C1
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) May 12, 2022
Europa en de NAVO willen in aanloop naar het lidmaatschap toe wel dat er veiligheidsmaatregelen worden getroffen waardoor Finland en Zweden beschermd worden. Dit verwijzend naar Rusland. "Uiteraard kan dat, dat kan ook al op grond van het VN-Handvest. De vraag is alleen wie dat gaat doen. En in militair opzicht kan alleen de VS dat doen," zegt de oud-commandant.
Enorme krijgsmacht van Finland
Voor de NAVO zit er nog een enorm voordeel aan als vooral Finland lid wordt. "Finland heeft een enorme krijgsmacht." En dat heeft alles te maken met de historie van het land. Na de Tweede Wereldoorlog moesten de Finnen gedwongen vrede stichten met de Sovjets, maar heeft op de achtergrond altijd de krijgsmacht in topvorm gehouden voor het geval de oppermachtige buurman zou binnenvallen. "Vanuit historisch perspectief is dit dé uitgelezen kans voor de Finnen om lid te worden."
LEES OOK: Waterschap Limburg kondigt code geel af om droogte