Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Kan Dick Benschop aanblijven? ‘Schiphol van internationaal vlaggenschip naar modderschuit’

Redactie

Hoe houdbaar is de positie van Schiphol-directeur Dick Benschop? In een gesprek met de pers maakte de topman gisteren zijn excuses aan de reizigers voor de chaos en wachttijden op de luchthaven, zo'n twee weken nadat deze zich voor de eerste keer voordeden. "Schiphol was altijd een internationaal vlaggenschip, en het verandert nu in een modderschuit", zegt luchtvaartjournalist Yteke de Jong in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

"Stel je voor dat de Albert Heijn veertien dagen niet bevoorraad wordt, zou de topman van de Albert Heijn er dan nog zitten? Ik denk het niet."

Ook hoofdredacteur van het Elsevier Weekblad, Arendo Joustra, noemt het "tamelijk stuitend" dat de directeur van Schiphol pas na twee weken zijn excuses aanbood. "Hij deed een beetje alsof het hem overkomen was, en zo is het natuurlijk niet. Kaag zou een hartig gesprek moeten hebben met hem."

Corendon verkoopt vliegvakanties aan Duitse luchthavens

Schiphol kampt de laatste tijd met grote personeelstekorten bij de beveiliging en de afhandeling van bagage en passagiers. Vorig weekend vroeg Schiphol luchtvaartmaatschappijen om boekingen te schrappen, zodat de vertrekhallen niet te vol zouden lopen. Tientallen vluchten werden geschrapt. Dat is voor komend weekend nog niet aan de orde, hoewel de luchthaven het ook nog niet volledig wilde uitsluiten. Schiphol gaat vandaag voor het eerst met de sector in overleg over beperking van het aantal vluchten.

Corendon heeft vandaag bekendgemaakt dat zij vanwege de problemen op Schiphol 100.000 vliegvakanties verkopen die vertrekken vanaf vier Duitse luchthavens. Het reisconcern heeft deze beslissing genomen omdat uitbreiding op Schiphol deze zomer niet mogelijk blijkt "door de chaos van afgelopen weken".

"Ze redeneren van: je kunt beter een paar uur rijden naar Duitsland, en als je daar binnen een halfuur bij je vliegtuig staat, geeft dat meer zekerheid dan in de zomer vanaf Schiphol", zegt De Jong. Ook dit is volgens haar een "ontzettend slecht signaal voor onze nationale luchthaven".

Schiphol anticipeerde niet op krapte op de arbeidsmarkt

Schiphol heeft niet tijdig genoeg geanticipeerd op het feit dat er een krapte is in de arbeidsmarkt, zegt de luchtvaartjournalist. "En ze zijn afhankelijk van mensen. Als jij in november hoort dat er overal geld bij gedaan wordt. Bij de posterijen, in de horeca, en jij doet zelf niets..."

Schiphol zet zelf contracten in de markt bij beveiligingsbedrijven. "Die doen de bagagecontrole waar nu de rijen voor staan", legt De Jong uit. "Dus het moment dat je ze niet voor 12 euro kunt krijgen, misschien moet je dan 20 euro gaan betalen."

Dit doet de luchthaven niet omdat Schiphol een staatsbedrijf is. "Ze zijn gebonden aan een bepaald rendement dat ze moeten draaien van de overheid. Misschien moet de overheid als aandeelhouder zeggen: misschien moeten we dit jaar in plaats van op een rendement van 7 procent koersen op 5 procent."

Op dit moment worden daar geen gesprekken over gevoerd, denkt ze. "Minister Kaag (Financiën, red.) heeft gezegd dat Schiphol het zelf moet oplossen. Dat is wel een beetje makkelijk als je deze chaos ziet", vindt de luchtvaartjournalist. "Ook minister Harbers (Infrastructuur). Ik was stomverbaasd dat hij zei: dit is niet op korte termijn op te lossen."

'Stoelriemen vast en hopen op het beste'

Schiphol wordt al decennia geleid door mensen zonder luchtvaartervaring, logistieke kennis en zonder visie wat Schiphol zou moeten zijn, zegt De Jong. "Eerst richtte Schiphol zich op het overstapnetwerk wat met name door KLM zou worden gedragen, maar sinds 2015 hebben ze allemaal prijsvechters op de luchthaven toegelaten", legt ze uit. "En passagiers voor prijsvechters stappen in en uit, en toen bleken de deuren te smal. In 2017 was er ook al een crisis. Toen hebben ze meer beveiligingsdoorgangen gemaakt, en nu zitten ze weer in een personeelsprobleem."

In een interview in De Telegraaf zegt Benschop dat er al sinds vorig jaar aan een oplossing voor het personeelstekort gewerkt wordt, maar volgens De Jong zijn ze "te veel met elkaar bezig", terwijl er nu iets móét gebeuren. "Die mensen moeten aangetrokken worden, en als Dick Benschop dat niet kan als politicus moet hij iemand naast zich hebben."

De vraag is nu wat Nederlandse reizigers deze zomer te wachten staat. "We willen heel graag op vakantie, en Schiphol dreigt de zomervakantie nu voor ons allemaal in het water te gooien", aldus De Jong. "Dus wat ze moeten doen is als een haas aan de slag om die handjes erbij te krijgen. Dus meer salaris uitbetalen, vluchten uitplaatsen, een grotere spreiding over de dag, en met zijn allen de stoelriemen vast en hopen op het beste."

LEES OOK: Zes arrestaties na vechtpartij aan boord vlucht naar Schiphol


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau