De starterslonen bij defensie zijn zo laag dat het voor nieuwe generaties ‘niet meer opweegt tegen het avontuur’
De personeelstekorten bij defensie zijn nog altijd nijpend. Momenteel staan er 3600 vacatures open die maar moeilijk gevuld worden. De oorlog in Oekraïne zorgde voor een opleving in het aantal aanmeldingen, maar er is meer nodig waarschuwt vakbondsvoorzitter Niels van Woensel in Stand van Nederland: Generatie Next.
"We zagen veel aanmeldingen aan het begin van het jaar, maar ook veel mensen die zich terugtrekken door het zien van de beelden van de oorlog." Toch is de 'angst voor oorlog' niet het enige: de lonen zijn veel te laag om jezelf in een dergelijk gevaar te storten. "Het loon voor een beginnend soldaat ligt op 1200 euro bruto en dat is ruim onder het minimumloon. Dat is verdomd weinig voor iemand die direct kan worden ingezet voor een oefening of missie. Het weinige geld weegt niet meer op tegen het avontuur en de zingeving. We moeten dus echt die balans terugvinden." Want alleen dan is het aantrekkelijker om bij defensie te gaan werken denkt Van Woensel.
Inmiddels heeft defensie meer geld gekregen vanuit de overheid om het iets te doen aan de lage lonen. "We gaan er alles aan doen om de zaken te verbeteren."
Sinds de inval in Oekraïne is het besef terug dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Het kabinet stopt nu extra miljarden in defensie. Wat vindt ‘Generatie Next’ van deze historische omslag? Jill Bleiksloot ging op onderzoek uit.
Deze afleveringen van Stand van Nederland: Generatie Next van donderdag 21.04 uur op NPO 2 kun je hier terugkijken.