Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Hans Jaap Melissen: ‘Vastlopen oorlog kan begin nieuwe onderhandelingen zijn’

Redactie

Het aantal Oekraïense vluchtelingen is 67 dagen na het begin van de oorlog opgelopen tot meer dan vier miljoen. Oorlogsverslaggever Hans Jaap Melissen was de afgelopen tijd in het oorlogsgebied, maar zit vandaag in de studio bij Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Heel veel mensen hebben in Oekraïne gedacht: die Russen gaan misschien niets doen, ook al staan ze aan onze grens. Ze voelen zich enorm verraden."

Het is erg zwaar wat deze mensen overkomt, vervolgt Melissen. "Er is zo zwaar huisgehouden in Kiev en in de rest van het land. En we moeten nog gaan afwachten hoe zwaar Rusland in het oosten oorlog gaat voeren." Maar Melissen verwacht dat de oorlog steeds meer gaat vastlopen. Dat zou volgens hem het begin van nieuwe onderhandelingen kunnen zijn: "Als er op het slagveld geen vorderingen worden gemaakt, is het makkelijker om te gaan praten met elkaar."

Apocalyptisch

De Engelse minister van Defensie daarentegen zei vrijdag dat het hem niet zou verbazen als Poetin een werde wereldoorlog zou gaan afkondigen. Melissen nuanceert die uitlating: "Hij zei dat als antwoord op een vraag. Daarnaast zou alles kunnen." Kortom: "Ik ben niet zo van apocalyptische uitspraken." Uiteindelijk is er volgens Melissen altijd nog wel een vorm van redelijkheid te vinden. Misschien ook wel bij Poetin, zegt hij al wijzend op een foto van de Russische president.

En stel dat het Poetin allemaal niet meer uitmaakt, gaan zijn mensen het dan uitvoeren? Dat is ook nog de vraag, zegt Melissen. "Niemand kan in het hoofd van Poetin kijken, maar ik denk dat de weg naar praten nog steeds niet is afgesloten. Ook al zei Zelenski eerder dat dat niet meer mogelijk was." Vaak is de realiteit dat partijen bij elkaar komen en eieren voor hun geld kiezen, besluit hij, "want als het gaat vastlopen: wat moet je dan nog?"

Oorlogsverslaggeving

Melissen was de enige Nederlandse journalist die aanwezig was in Kiev. Zelf vindt hij zijn aanwezigheid aldaar vanzelfsprekend: "Het is mijn werk." Daarnaast waren er wel veel internationale oorlogsverslaggevers, zegt Melissen.

"In Nederland hebben wij een slechte traditie van oorlogsverslaggeving."" Steeds minder mensen en omroepen zijn geneigd om verslag te doen van oorlog, aldus Melissen.

LEES OOK: Oekraïne: Russische spionnen wilden aanslag plegen op eigen burgers


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau