Burgemeester Marioepol vreest voor tienduizenden doden, lichamen vormen ‘tapijt in de straten’
In de door Rusland belegerde havenstad Marioepol in het zuiden van Oekraïne zijn zeker 10.000 mensen gedood, zegt burgemeester van de stad Vadim Boitsjenko tegen persbureau AP. De lichamen in de stad vormen "een tapijt in de straten", aldus de burgervader. Als er niet snel iets gebeurt kan het dodental oplopen naar 20.000, vreest hij.
Volgens defensie-expert van HCCS Peter Wijninga zijn de aantallen die Boitsjenko noemt in lijn met de gewelddadigheden. "Als je ziet hoe zeer de stad in een kolossale ruïne is veranderd, dan moeten er heel veel slachtoffers zijn", zegt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Dagelijks worden nog evacuatieroutes geopend voor mensen die de stad willen verlaten. Wijninga: "Ik denk dat het merendeel van de inwoners nu in kelders zit, anders kun je het überhaupt niet overleven. De vraag is waar ze naartoe kunnen gaan. Er zijn talloze berichten van Oekraïners die naar Rusland worden afgevoerd om daar gedenazificeerd te worden. Dat is ook geen prettig vooruitzicht."
Bombardementen
Marioepol wordt sinds het begin van de Russische invasie ruim een maand geleden onder vuur genomen door Russische troepen. Volgens Oekraïense militairen kan de stad ieder moment in handen van Rusland vallen. Ze worden naar eigen zeggen gebombardeerd vanuit vliegtuigen en beschoten door artillerie en tanks.
Ondertussen zijn de tekorten van Oekraïense soldaten in de havenstad steeds nijpender. In een noodkreet op Facebook schreven militairen dat maandag daarom mogelijk de laatste dag van de gevechten om de stad was. Het is vooralsnog niet duidelijk of die voorspelling is uitgekomen.
Giftige stof
Rusland zou ook een giftige stof hebben ingezet bij de gevechten in Marioepol, zeggen het daar vechtende Azovbataljon en verscheidene Oekraïense media. De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei in zijn dagelijkse toespraak op het einde van de dag niet dat er al chemische wapens zijn ingezet. Oekraïne neemt de dreiging wel serieus dat het Russische leger die gaat gebruiken, aldus Zelenski.
Volgens eerdere berichten, onder meer op Twitter, zouden troepen van de Russische bezetter met een drone een "giftige substantie van onbekende oorsprong" hebben gedropt die onder meer ademhalingsproblemen, duizeligheid en misselijkheid veroorzaakte. Zeker drie soldaten zouden gewond zijn geraakt.
Zelenski zei verder dat Marioepol "is vernietigd. Er zijn tienduizenden doden, maar ondanks dit stopt Rusland het offensief niet", aldus de president. De toegang tot Marioepol is vooralsnog erg beperkt, waardoor het moeilijk is voor de Oekraïense regering of waarnemers van de Verenigde Naties om een goed beeld te krijgen van wat er in de stad is gebeurd.
Mijnen
Rusland zou ook landmijnen hebben gedropt boven Marioepol. Volgens een kolonel van het Oekraïense leger gaat het om plastic PTM1M-mijnen die werken met een timer, meldt persbureau Reuters. "Het zijn langwerpige mijnen, ze zien er groen uit", zegt defensie-expert Wijninga. "Je zou het bijna voor een fles kunnen aanzien. Kinderen rapen ze misschien wel op."
De mijnen kunnen met een timer worden afgesteld. "Je kunt ze zo afstellen dat ze na een bepaalde tijd ontploffen. Het is heel willekeurig", besluit Wijninga.
LEES OOK: Zelenski: tienduizenden doden in Marioepol, stad vernietigd