Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Rusland en Oekraïne vandaag toch in gesprek, Moskou biedt wapenstilstand aan: ‘Eerst zien, dan geloven’

Peter Visser

Delegaties van Rusland en Oekraïne gaan donderdagochtend waarschijnlijk toch met elkaar in onderhandeling. "Volgends de laatste berichten gaat het door. Er is sprake van een veiligheidscorridor waardoor de Oekraïense delegatie naar Brest kan worden vervoerd", zegt diplomatiedeskundige Robert van de Roer in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

Volgens Moskou zouden de gezanten woensdag al met elkaar in gesprek, maar toen bleef overleg uit. President Volodimir Zelenski van Oekraïne had geëist dat Rusland eerst zou stoppen met bombardementen. Voorts werd uit Kiev gemeld dat Oekraïne overweegt verder te praten "afhankelijk van wat er wordt besproken" of de agenda.

Vandaag beginnen Rusland en Oekraïne aan de tweede onderhandelingsronde. Ze ontmoeten elkaar in het Wit-Russische Brest, een stad aan de grens met Oekraïne. De eerste gespreksronde in het Wit-Russische Gomel over het staken van de vijandelijkheden werd maandag na vijf uur vruchteloos afgesloten. Het voornaamste resultaat was dat beide partijen zeiden dat ze nog een keer bijeen zouden komen.

Volgens Van de Roer heeft de Russische delegatieleider Vladimir Medinskij aangeboden om te spreken over een wapenstilstand. "Ik zeg: eerst zien, dan geloven. Het zou betekenen dat Poetin al zijn acties moet staken. Dan ontstaat er een nieuwe situatie."

China

The New York Times meldt ondertussen dat hoge Chinese functionarissen begin februari Rusland hebben gevraagd te wachten met de invasie van Oekraïne, tot na de Olympische Winterspelen in China. "Poetin heeft in 2008 Georgië binnengevallen tijdens de openingsceremonie van de Zomerspelen in Beijing", zegt Van de Roer. "De Chinezen hebben gezegd: doe ons dat niet nog een keer aan."

Volgens Van de Roer is de belangrijkste vraag of "dit op het allerhoogste niveau is besproken". Volgens The New York Times spraken China en Rusland op 'senior level'. Poetin heeft zich in ieder geval aan de afspraak gehouden, zegt Van de Roer. "Een dag na de Winterspelen viel hij Oekraïne binnen."

'China en India kunnen rol spelen'

Bij een Algemene Vergadering van de Verenigde Naties woensdag onthield China zich opnieuw van stemming, dit keer toen er werd gestemd over een resolutie waarin de Russische militaire operatie tegen Oekraïne wordt veroordeeld en Rusland wordt opgeroepen zijn troepen daar direct weg te halen. 141 leden steunden de resolutie, vijf stemden tegen en 35 landen onthielden zich van stemming, waaronder China.

Ook India onthield zich van stemming, viel Van de Roer op. "China en India zeggen: wij zijn neutraal. Ze willen hun handen vrijhouden om op termijn mogelijk een rol te gaan spelen. We moeten niet te vroeg juichen, maar landen als China en India kunnen een rol spelen. Uit de stemming blijkt dat ze daarvoor beschikbaar zijn." China zou inmiddels hebben aangeboden om te bemiddelen in het conflict. Volgens Van de Roer heeft het land belangrijke economische belangen in Oekraïne.

Europese defensie

De Franse president Emmanuel Macron heeft woensdag tijdens een speech vanaf het Élysées, waarin hij zijn land toesprak over de oorlog in Oekraïne, gepleit voor een sterkere Europese defensie. Volgens Van de Roer wordt die boodschap in steeds meer Europese landen omarmt. "We hebben de draconische verhoging gezien van het defensiebudget in Duitsland, met 100 miljard euro. Een historische verhoging van de Duitsers, waarmee ze gelijk boven de twee procent van de NAVO-norm zitten. Het is een beweging die je in steeds meer landen gaat zien", voorspelt de diplomatiedeskundige.

Zo zei ook de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Wopke Hoekstra, gisteren dat hij het defensiebudget flink wil verhogen. Hij zou bereid zijn om het regeerakkoord te herzien, zei hij tegen De Telegraaf. "Als je kijkt naar de NAVO-contributielijst, zijn er meer landen die dringend meer moeten gaan doen", zegt Van de Roer.

Onderaan de lijst bungelen landen als Italië, Spanje, België en Luxemburg. "Zij doen het nog slechter dan Nederland. Nederland trekt zijn been een beetje bij en hoopt dat meer landen dat gaan doen en de Franse oproep volgen. Europa kan niet achterblijven. Europa is nu een militaire dwerg en daar moet eindelijk verandering in komen", besluit hij.

LEES OOK: Flinke explosies in Kiev: ‘Dit is een opmaat naar meer aanvallen’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau