Lale Gül uitgeroepen tot Nederlander van het jaar: ‘Om dit boek te schrijven moet je wel wat durven’
Schrijfster Lale Gül is uitgeroepen tot Nederlander van het Jaar door Elsevier Weekblad. Ze is enorm blij, vertelt ze in Op1. "Het is een enorme bevestiging en eer. Dat is natuurlijk heel erg cliché. Ik zei al tegen anderen: dan moet ik daar zitten met mijn borst vooruit en verkondigen dat ik Nederlander van het Jaar ben. Per definitie zeg je dan ook dat een ander dat niet is. Dat vind ik best wel moeilijk."
Koningin Beatrix en Ayaan Hirsi Ali werden eerder ook al uitgeroepen tot Nederlander van het Jaar. Hoofdredacteur Arendo Joustra vertelt dat veel jongeren op zijn redactie steeds de naam van Lale noemden als kanshebber. "Op een gegeven moment zeg je, het wordt nu eind november en wij moeten er een klap op geven."
'Je moet het lef hebben'
In haar prijswinnende boek Ik ga leven schrijft Lale Gül over haar jeugd in een conservatief moslimgezin. Joustra vond de keuze voor de schrijfster logisch. "Het boek wordt grensverleggend genoemd maar in haar geval moet je het lef hebben om het boek te schrijven en uit te geven. Want zoals ze zelf in het boek schrijft: ik werd daardoor wel een verschoppeling. Je bent een uitgestotene, een afvallige."
Wij schrijven allemaal wel eens een boek, merkt de hoofdredacteur op. "Maar om dit boek te schrijven en te publiceren moet je wel wat durven. Tegelijk is zo'n boek ook een voorbeeld voor veel andere jonge vrouwen om er ook iets van te leren."
.@ewmagazine heeft schrijver Lale Gül (@AmsterdamLale) uitgeroepen tot Nederlander van het jaar. Hoofdredacteur @ArendoJoustra: “Zo’n boek is een voorbeeld voor andere jonge vrouwen.” #Op1 pic.twitter.com/J1QSNWuiH2
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) December 9, 2021
Nu is Gül dus Nederlander van het jaar. "Of je symboliseert het jaar of je drukte je stempel op het jaar. Vorig jaar hadden wij de medewerkers van de ic. Dat was heel erg logisch maar het is niet altijd een soort eerbetoon."
'Het is heel raar met het went'
Sinds het boek uit is, wordt de schrijfster bedreigd. "Op een gegeven moment wen je eraan. Het is heel raar maar het went. Het doet gewoon niets meer met je. Ik had het laatst ook opgenomen voor Erica Meiland. Als je mijn inbox zag, de gemiddelde persoon zou dan verhuizen uit dit land. Ik moet er toch maar gewoon mee omgaan. De bedreigingen blijven aanhouden. Maar ik doe er niet veel meer mee. Ik doe geen aangifte, ik laat het gewoon."
Lale Gül (@AmsterdamLale) heeft bizarre maanden achter de rug. “Op een gegeven moment wen je aan bedreigingen. Ik moet er toch maar mee omgaan.” #Op1 pic.twitter.com/6RCTr5r6vC
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) December 9, 2021
Zelf zou ze anderen niet aanraden om over de islam te schrijven. "Ik weet ook niet of ik dat zelf nog een keer zou doen. In ieder geval milder. Maar ik doe het ook in mijn columns en dat levert ook weer gezeik op. Het is toch iets wat mij bezighoudt en dan zeg je het toch maar, ook met Erica Meiland bijvoorbeeld. Dan heb je toch weer schijtpartijen."
LEES OOK: Lale Gül na uitspraken Erica Meiland: meten met twee maten als het over islam gaat