Gemeenten dreigen lijkschouwers tekort te komen
Gemeenten dreigen lijkschouwers tekort te komen, waarschuwt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). "Veel forensisch artsen gaan binnenkort met pensioen, terwijl er veel te weinig nieuwe worden opgeleid", aldus de organisatie. In veel regio’s is de situatie volgens haar nu al nijpend.
Ook is er sprake van veel werkdruk. Om het probleem op te lossen, moet eerst een grondige blik worden geworpen op opleiding, financiering, werving en registratie van forensisch artsen voor gemeentelijke lijkschouw, stelt de inspectie.
"Er zijn initiatieven om de opleiding tot forensisch arts langer te maken. De gevolgen zijn niet duidelijk, maar het maakt zo’n opleiding minder aantrekkelijk", zegt de IGJ. Ze zou ook graag meer aandacht zien voor lijkschouw in de studie geneeskunde aan universiteiten en in bij- en nascholing.
'Zal komende jaren kwetsbaar blijven'
In een reactie op het rapport schrijft het kabinet dat het duidelijk is dat de lijkschouw "de komende jaren kwetsbaar zal blijven". Het kabinet wil een aantal aanbevelingen uit het rapport overnemen. Bijvoorbeeld het vergroten van de kwaliteit van de opleiding en de instroom van studenten.
Maar hiervoor is een structurele investering nodig van 20 miljoen euro, aldus het kabinet. Omdat de regering demissionair is, is het aan een volgend kabinet om hierover een besluit te ne
7000 lijkschouwen per jaar
Forensisch artsen doen 10.000 tot 12.000 lijkschouwen per jaar. Daartoe wordt besloten bij een niet-natuurlijke dood of wanneer die wordt vermoed. Daarvan is sprake bij bijvoorbeeld alcohol- of drugsmisbruik, een verkeersongeval, zelfdoding en na een misdrijf.
Ook zijn er ongeveer 7000 lijkschouwen per jaar na euthanasie, om te controleren of de juiste procedures zijn gevolgd.
LEES OOK: Afscheid in verpleeghuizen kan soepeler: ‘Geliefde zo laten gaan is onmenselijk’