Immunoloog wijst op eigen verantwoordelijkheid: ‘Virus kan zichzelf niet verspreiden’
Dat het aantal coronabesmettingen en ziekenhuisopnames toe zou nemen bij het loslaten van de anderhalve meter was te verwachten, maar om wat voor aantallen het zou gaan was lastig te voorspellen. "Maar dit zit wel aan de bovenkant van de voorspellingen, dus dat is wel een tegenvaller", zegt Marjolein van Egmond, hoogleraar immunologie aan Amsterdam UMC.
Voor het eerst sinds juli kwam het aantal coronabesmettingen dit weekend boven de 6000 uit. Ook in de ziekenhuizen en op de intensive cares wordt het weer drukker. Van Egmond wijst erop dat mensen zich weer realiseren dat zij ook zelf een rol spelen in deze stijgende aantallen. "Een virus kan zichzelf niet vermenigvuldigen of verspreiden. Daar heeft het ons voor nodig", zegt Van Egmond in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Dus we kunnen zelf ook heel veel dingen doen. Zo is het belangrijk dat we met klachten thuisblijven en niemand aansteken."
'We kunnen dit ook niet jarenlang volhouden'
Dat geldt niet alleen voor covid-19, maar ook voor griep of andere virussen, beklemtoont Van Egmond. Een maand geleden werd de anderhalve metermaatregel afgeschaft en werd de CoronaCheck-app in het leven geroepen. Of dat een wijze beslissing was, is moeilijk te beoordelen, zegt Van Egmond. "Er komt een moment dat je zegt: we moeten ook weer gaan leven. We kunnen dit ook niet jarenlang volhouden", legt ze uit. "In de herfst nemen coronavirussen ook toe, dus dat speelt ook mee."
Maar het valt Van Egmond op dat mensen weer geneigd zijn om elkaar bijvoorbeeld een hand te geven als ze elkaar ontmoeten. "Dan denk ik: doe dat nog even niet, het is niet nodig. Er zijn best wel dingen waarvan je denkt: je kunt nog je gezond verstand gebruiken, dan kunnen we het zelf ook beïnvloeden. Als we zelf zorgen dat het aantal besmettingen zo laag mogelijk blijft, hoeven er geen extra maatregelen genomen te worden." En als we dat niet doen, vreest de immunoloog toch dat de overheid niet anders meer kan dan weer maatregelen op te leggen.
CoronaCheck
Volgens Van Egmond zou het helpen als het coronatoegangsbewijs beter gecontroleerd wordt. Zo blijkt uit onderzoek van I&O Research dat het coronatoegangsbewijs in een op de drie gevallen niet gecontroleerd wordt."Ga daar niet mee lopen sjoemelen, want als het aantal besmettingen toeneemt loop je het risico dat de horeca dichtmoet."
LEES OOK: Coronapas blijft zeker tot en met het voorjaar: ‘Ik word gek’