Achterhoekse makelaar verkoopt steeds meer aan westerlingen: ‘Vooral in hogere segment’
Steeds meer huizen in Doetinchem worden verkocht aan westerlingen, ziet makelaar Frank Lanting. Hij heeft recentelijk 26 nieuwbouwwoningen verkocht, voor een groot deel aan mensen die naar de regio trekken, zo vertelt hij in Stand van Nederland: Generatie Next. "Mijn indruk is dat een derde, misschien wel de helft, westerlingen zijn."
De kopers die Lanting bedient, variëren erg qua leeftijd. "Wij dachten eerst dat er jonge gezinnen op af zouden komen. Maar we zien toch ook wel dat 65-plussers er behoorlijk hebben gekocht."
Link met de Achterhoek
Toch hebben de lokale inwoners "zeker nog een kans" op een woning, ondanks de instroom. "Dit was niet een project dat binnen een paar weken weg was. Je zag wel dat er bovengemiddeld gekocht werd door mensen van buiten Doetinchem. Het zijn wel mensen die uiteindelijke een link hebben met de Achterhoek. Mensen die terugkomen bijvoorbeeld."
Deze kopers van buiten de regio brengen wel meer geld met zich mee. "De kans is groot dat ze in het westen wat verkocht hebben. Dat is waarschijnlijk duurder verkocht dan wat we hier in de regio tegenkomen."
'De Achterhoeker blijft niet achter'
De millennials in Doetinchem komen niet gemakkelijk meer aan een woning. "Het aanbod was al niet reuze. Dat is een landelijk probleem." De westerlingen bieden vaak over, "maar de Achterhoeker blijft niet achter", aldus Lanting. "Ik zie dat er gemiddeld 10 procent, soms 15 procent, overboden wordt. Ik heb niet de indruk dat een westerling meer betaalt dan een Achterhoeker. De Achterhoeker kan goed meekomen. Er wordt wel aan westerlingen verkocht, maar voornamelijk in het hogere segment. De westerling komt de Achterhoek niet in voor een tussenwoning. Het zijn vaak de wat grotere objecten, boven de vijf of zes ton, waar je meer aanloop ziet."
Anno 2021 verdwijnen steeds meer krimpgebieden. Wat betekent dat voor dorpen en steden op het platteland? Kijk nu naar Stand van Nederland: Generatie Next op NPO Start.