Kamerlid Sidney Smeets beschuldigd van seksuele intimidatie, D66 doet onderzoek
Kersvers D66-Kamerlid Sidney Smeets is in opspraak geraakt. Hij wordt door tientallen mensen beschuldigd van seksueel grensoverschrijdend gedrag en grooming, het seksueel contact zoeken met minderjarigen. De kranten hebben er veel aandacht voor. Zo schrijft het AD dat de D66'er afsprak met minderjarige jongens en daar ook seks mee had.
Een van deze jongens vertelt aan Het Parool dat hij 16 jaar was toen hij met Smeets (nu 45) in 2016 op Grindr een match had. De jongen zegt dat Smeets wist dat hij minderjarig was, maar dat hij toch bij hem thuis werd uitgenodigd.
'Smeets kent als geen ander de grenzen van het zedenrecht', kopt de Volkskrant. Smeets was voordat hij Kamerlid was een "terriër" van een advocaat, zo schrijft de krant. Hij specialiseerde zich in gedoogbeleid en zedenzaken, en mengde zich in het debat over lhbti-rechten.
Intern onderzoek
D66 stelde dinsdag een intern onderzoek in. "Laat ik duidelijk zijn, in onze partij is geen ruimte voor grensoverschrijdend gedrag", zei partijleider Sigrid Kaag in een verklaring. "D66 stelt duidelijke normen aan hoe mensen binnen onze partij zich dienen te gedragen. Daarom nemen we deze berichten zeer serieus."
Het verhaal kwam aan het rollen door berichten die slachtoffers deelden op Twitter. Een van hen, Quinten, deelde woensdagavond een greep uit alle DM's die hij binnenkreeg van jongens die een soortgelijke ervaring hebben met het Kamerlid.
Tekst gaat verder na de tweet.
Dit is een greep uit de DM's die ik na het delen van mijn verhaal heb ontvangen. Ik deel ze met toestemming van de personen die ze gestuurd hebben om nog een keer te benadrukken dat dit gedrag systematisch in hetzelfde patroon plaatsvond. pic.twitter.com/xvdIs0zcMb
— GabrieII (@quintenser) April 14, 2021
'Onherstelbare reputatieschade'
"Dit is bijna onherstelbare reputatieschade", zegt diplomatiedeskundige Robert van de Roer in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Hij vraagt zich af hoe het zit met het interne antecedentenonderzoek binnen D66, aangezien er eerder al een MeToo-onderzoek gedaan werd naar partijprominent Frans van Drimmelen. Dat onderzoek leidde niet tot een beschuldiging van seksuele intimidatie of machtsmisbruik.
Van de Roer benadrukt dat er een gedegen feitenonderzoek moet komen. Zolang het onderzoek loopt, blijft Smeets aan als Kamerlid.
Reactie Smeets
Smeets reageerde eerder woensdag via een verklaring op de aantijgingen. "Ik schrik van de berichten die er over mij zijn verstuurd. In sommige berichten lees ik dat mensen contact met mij als ongewenst hebben ervaren. Dat vind ik zeer naar, want dat was niet mijn intentie. Ik heb me naar mijn beste weten altijd gedragen binnen de wetten die in Nederland gelden. Ik snap heel goed dat de partij dit serieus oppakt. Dat steun ik zeer en vanzelfsprekend werk ik mee aan alles wat van mij wordt gevraagd."
LEES OOK: Van Veldhoven over #MeToo-beschuldiging bij D66: ‘Serieus nemen’