Audiotapes opgedoken in MH17-zaak: ‘De bewijsvoering begint grondigere vormen aan te nemen’
In het MH17-proces zijn nieuwe audiotapes opgedoken. Deze tapes, in handen van Nieuwsuur, bevatten afgeluisterde telefoongesprekken van een van de hoofdverdachten in het onderzoek, Sergej Doebinski. In totaal gaat het om duizenden telefoongesprekken die Doebinski voerde in de maanden juli en augustus 2014 - zowel voor als na de ramp.
De tapes werden opgenomen door de Oekraïense geheime dienst. Twaalf gesprekken zijn al eerder openbaar gemaakt door het Joint Investigation Team, het internationale team dat de toedracht van de ramp onderzoekt. Die tapes zijn volgens hen authentiek.
Doebinski was niet direct op de hoogte
Uit de telefoongesprekken blijkt dat minder dan een half uur na het neerhalen van vlucht MH17 Doebinski hoort dat zijn handlangers een Oekraïens gevechtsvliegtuig hebben neergehaald. Het duurt bijna twee uur voordat Doebinski ontdekt dat er eigenlijk een Boeing is neergehaald.
Als Doebinski belt om opheldering, veranderen zijn mensen hun verhaal. Zij herhalen dat ze een gevechtsvliegtuig van de tegenstander neerhaalden, maar pas nádat dat toestel de Boeing heeft neergehaald.
Bewijsmateriaal wordt steeds duidelijker
De tapes zijn onderdeel van bewijsmateriaal dat steeds strakker om de Russen gaat zitten. ''Dit is heel belastend bewijs. We wisten natuurlijk wel uit welke richting die buk kwam, maar nu hebben we ook audiotapes'', zegt Han ten Broeke, directeur politieke zaken bij het HCSS, in Goedemorgen Nederland op NPO 1. ''Het is weinig verhullend materiaal wat dat betreft. De bewijsvoering begint steeds grondigere vormen aan te nemen.''
In september start het proces waarbij onder andere Nederland de Russische staat voor de rechter daagt voor de aanslag op het vliegtuig.
LEES OOK: Belangrijke dag in Marengo-proces, kroongetuige ondervraagd door voormalige beste vriend