Tweede Kamer kiest nieuwe Kamervoorzitter: Bosma, Bergkamp of weer Arib?
De Tweede Kamer kiest woensdag een nieuwe Kamervoorzitter. De huidige voorzitter Khadija Arib (PvdA), PVV'er Martin Bosma en Vera Bergkamp van D66 hebben zich gekandideerd. Volgens media-ondernemer en voormalig hoofdredacteur van De Telegraaf Sjuul Paradijs heeft Arib de beste papieren.
"Er wordt op persoonlijke titel gestemd en niet met een hele fractie", zegt Paradijs in Goedemorgen Nederland op NPO1. Hij verwacht dat Arib aan het langste eind trekt. "Binnen de VVD waren er echt wel stemmen om misschien de stem uit te brengen op Bergkamp, maar mijn inschatting is dat zij het niet gaat worden. Arib heeft het afgelopen week uitstekend gedaan en heeft gewoon de beste papieren", doelt hij op de rol van Arib in het debat over de mislukte verkenning. "Waarom zou je ook van paard wisselen?"
Arib is voorzitter sinds 2016, toen VVD'er Anouchka van Miltenburg terugtrad vanwege de Teevendeal. Destijds deed Bosma eveneens een gooi naar het voorzitterschap, maar hij viel in de derde ronde af. Na de Kamerverkiezingen van 2017 was Arib de enige die zich voor de functie kandideerde.
'Kamer weer als tegenmacht'
Bosma, sinds 2006 Kamerlid, doet nu opnieuw een poging. "De Kamer weer als TEGENMACHT. Niet meer als lammetje van het kabinet, maar als leeuw van het dualisme. Nu meer dan ooit. Daarom ben ik kandidaat voor het voorzitterschap", twittert de PVV'er over zijn kandidaatstelling.
Bergkamp, negen jaar Kamerlid, spreekt op Twitter over het versterken van de positie van de Kamer.
Tekst gaat verder onder Tweet
Ik stel mij kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Waarom 👇🏽
— Vera Bergkamp (@Vera_Bergkamp) April 6, 2021
- Onze positie versterken, mede obv de Commissies van Dam en Bosman
- De waardigheid v/h debat én ruimte voor alle 17 partijen borgen
- Versterken van de ambtelijke organisatie
Lees meer 👇🏽 pic.twitter.com/a82KtD4H67
Kandidaten voor het Kamervoorzitterschap konden zich tot dinsdagochtend 10.00 uur melden. De nieuwe Kamervoorzitter moet de steun krijgen van ten minste 76 leden. De parlementariërs stemmen door middel van briefjes die ze in een gesloten bus doen. Als geen van de kandidaten na de eerste ronde voldoende stemmen heeft behaald, volgt er een tweede ronde. Als er dan nog geen absolute meerderheid is voor een van de kandidaten, valt de kandidaat die de minste steun heeft ontvangen voor de derde stemronde af.
LEES OOK: Debat over mislukte verkenningsfase: ‘Ook Arib heeft steken laten vallen’