Rechtbank eist schrappen coronamaatregelen België in 30 dagen
De Belgische overheid moet binnen dertig dagen een eind maken aan de coronamaatregelen. Dat heeft de Brusselse rechtbank van eerste aanleg bepaald. Volgens de rechter zijn de huidige maatregelen gestoeld op wetten die niet kunnen dienen als basis voor de ministeriële besluiten waarmee de coronamaatregelen uitgevaardigd worden. De coronamaatregelen zijn dus illegaal.
De Liga voor de mensenrechten, een onafhankelijke Belgische stichting die "onrechtvaardigheden en willekeurige aanslagen op de rechten van het individu of van de gemeenschap" bestrijdt, had het kort geding aangespannen.
De maatregelen van de Belgische overheid zijn gebaseerd op de Wet op de Civiele veiligheid uit 2007 en twee andere wetten, schrijft De Standaard over de zaak. Die wet kwam er na een grote treinramp in Ghislenglien om snel en met urgentie te kunnen optreden na dit soort rampen. De rechtbank oordeelt dat die basis niet volstaat voor de opgelegde coronamaatregelen.
Dwangsom van 5000 euro per dag
De rechter geeft de Belgische staat dertig dagen om een gedegen wettelijke basis te voorzien op straffe van een dwangsom van 5000 euro per dag dat die termijn wordt overschreden, tot een maximum van 200.000 euro.
Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken zou het vonnis aan het bestuderen zijn. Tegen de beslissing is een beroep mogelijk.
LEES OOK: Proef met cafébezoek in vijf Utrechtse horecazaken