PVV verliest tweede plek maar zet in op ‘keiharde’ oppositie: ‘Dat is het succes van Wilders’
De PVV is niet meer de tweede partij van Nederland. Daarmee is de PVV wederom veroordeeld tot de rol van oppositieleider. Wilders maakte gisteravond al duidelijk dat zijn partij vindt dat de VVD en D66, de grote winnaars van deze verkiezingen, keiharde oppositie verdienen. "Dat is ook het succes van Wilders de afgelopen tijd", zegt politiek commentator voor De Telegraaf Wouter de Winther in Goedemorgen Nederland. "Hij heeft wat zetels verloren, maar Wilders gelooft echt dat er echt een verschil moet zijn tussen coalitie en oppositie."
Ze komen volgens de laatste prognose uit op 17 zetels, wat betekent dat ze er drie inleveren. De PVV-leider reageerde woensdagavond sportief op dit verlies. Hij feliciteerde winnaars D66 (24 zetels) en VVD (35 zetels), maar had uiteraard zelf op meer gehoopt. Ook noemde hij het een 'enorme ramp voor Nederland zoals hij dat ziet'. "En dat zullen wij dan ook, met 10 zetels minder dan D66, weliswaar vanuit de oppositie gaan bestrijden", aldus Wilders. "Want dat betekent dat je inderdaad nog meer klimaatgekkigheid krijgt en waarschijnlijk nog meer immigratie. Aan ons de taak om dat met goede tegenargumenten te gaan bestrijden."
'Kaag moet zich ook op PVV-achterban richten'
Rechtsgeleerde Afshin Ellian vindt dat D66-leider Sigrid Kaag, die meermaals heeft benadrukt dat zij voor leiderschap gaat, goed moet opletten dat zij zich niet enkel op de eigen achterban richt. "Maar juist ook op die mensen die PVV hebben gestemd", zegt hij. "Je moet een kabinet vormen dat ook op een bepaalde wijze een weerslag is op hun opvattingen. Zodra mensen het gevoel hebben dat ze niet gehoord worden krijgen wij een gigantische, misschien dreigende vorm van polarisatie de volgende jaren."
Econoom Esther van Rijswijk is het met Ellian eens. "Kaag profileerde zich als potentiële premier, en een premier word je per definitie van alle Nederlanders", zegt zij. Van Rijswijk maakt zich zorgen omdat de D66-leider veelvuldig de nadruk legt op 'fatsoen' en benadrukt hoe belangrijk het is voor ondernemers dat er verbinding wordt gezocht. "Je ziet in debatten dat Wilders en Kaag echt lijnrecht tegenover elkaar staan. Maar als je dan leiderschap wil tonen, wil je dan tegenover elkaar blijven staan, of wil je die achterban op de een of andere manier aanspreken?"
'PVV wil niet samenwerken met D66'
De Winther benadrukt dat er vanuit de PVV zelf geen behoefte is om met D66 samen te werken, en vindt het dan ook niet per se de taak van Kaag om die verbinding te zoeken. De politiek commentator denkt dat de achterban van Wilders daar op dezelfde manier over denkt. "Ik denk dat veel mensen op de PVV stemmen om een protest te laten horen", zegt hij. "Omdat zij het niet eens zijn met de manier waarop het land wordt bestuurd. Dat zie je ook aan de uitslag."
LEES OOK: Joost Eerdmans (JA21): ‘Wij gaan er niet bijzitten om mevrouw Kaag over de rug te aaien’