ING: ‘Huizenprijzen gaan later dit jaar licht dalen, woningtekort neemt af’
De huizenprijzen zijn de afgelopen jaren gestegen tot recordhoogte. Toch zal er later dit jaar sprake zijn van een lichte daling, zo voorspellen de economen van ING. Zij verwachten ook dat het woningtekort in Nederland dit jaar wat af zal nemen.
Volgens nieuwe voorspellingen van ING vlakt de stijging van de prijzen in de eerste helft van dit jaar af. Hierna volgt waarschijnlijk een "milde daling" die tot begin 2022 voortduurt. Op het laagste punt liggen de huizenprijzen gemiddeld zo’n 2,5 procent lager dan de prijspiek in 2021, al zullen de prijzen volgens de bank op jaarbasis nog wel 5 procent boven het gemiddelde van 2020 uitkomen.
Huizenprijzen in de lift
Afgelopen tijd gingen de huizenprijzen nog flink omhoog. Dat komt doordat er veel te weinig huizen worden gebouwd, waardoor er een groot tekort is aan woningen. Ook zijn de hypotheekrentes nog altijd erg laag en zorgen de steunmaatregelen van de overheid ervoor dat de economische schade van de coronacrisis vooralsnog beperkt blijft. Daardoor bieden kopers flink tegen elkaar op en hebben starters grote moeite om nog een huis te bemachtigen.
ING waarschuwt al langer dat het beeld op de woningmarkt binnenkort wat kan omslaan. Ook ABN AMRO en de Rabobank voorspelden vorig jaar dat de huizenprijzen in 2021 zullen dalen. Toch is tot nu toe van zo'n daling nog geen sprake geweest.
'Woningtekort neemt af'
De groei van het aantal huishoudens ligt veel lager ligt dan voorheen. Dat komt volgens ING doordat er vanwege de coronacrisis minder migranten naar Nederland komen. Vorig jaar kwamen er naar schatting 44.000 huishoudens bij, terwijl de woningvoorraad door het bijbouwen van huizen met zo’n 75.000 woningen toenam. Dit betekent dat het feitelijke woningtekort van in totaal zo’n 330.000 woningen met zo’n 30.000 is ingelopen, rekent ING.
Ook in 2021 is de verwachting dat er minder nieuwe huishoudens bijkomen dan nieuwe woningen. Tegelijkertijd zal het aantal jongeren dat om financiële redenen langer thuis blijft wonen straks waarschijnlijk toenemen.
"Dit zal het gemiddelde aantal bieders per woning verlagen en de druk die woningkopers voelen om een hogere prijs te bieden verminderen", zegt ING-econoom Mirjam Bani. Ze gaat er daarbij vanuit dat er dit jaar ongeveer 10 procent minder verhuizingen plaatsvinden dan vorig jaar.
'Deze voorspelling is onzeker door corona'
Toch zijn deze voorspellingen volgens Bani nog erg onzeker. Zo is er in haar ogen ook een scenario denkbaar waarin de woningmarkt juist verder verhit raakt. Dit is het scenario waarin het virus snel wordt ingedamd, de economie snel herstelt, de faillissementsgolf meevalt en de rentes ondanks alles laag blijven. Ook zou zich een scenario kunnen ontvouwen waarin de virusrisico's hoog blijven en de economie traag herstelt, met veel faillissementen en werkloosheid tot gevolg. Dat kan er juist toe leiden dat de huizenprijzen sneller zouden dalen.
Benieuwd wat de grote partijen van plan zijn met het woningtekort? Luister dan naar het Grote Nationale Woondebat op zaterdag 20 februari, tussen 16.00 en 18.00 uur op NPO Radio 1.
De pandemie en recessie kregen ‘m het afgelopen jaar niet klein. En nieuwe maatregelen van de overheid zijn een druppel op de gloeiende plaat: de huizenmarkt is onbestuurbaar geworden, met torenhoge prijzen en een extreem lage rente. Hoe komt de starter nog aan een huis? Elen Demir, zelf starter op de woningmarkt, zoekt uit waar het spaak loopt en wat een oplossing zou kunnen zijn. Kijk nu naar deze aflevering van Stand van Nederland: Generatie Next op NPO Start.