Mensen met overgewicht en mensen met syndroom van Down krijgen voorrang bij vaccinatie
Mensen met zwaar overgewicht, het syndroom van Down of een neurologische aandoening die de ademhaling bemoeilijkt, krijgen voorrang voor het coronavaccin AstraZeneca. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) besloten. De Gezondheidsraad had al geadviseerd om mensen met één van deze aandoeningen voorrang te geven. Huisartsen kunnen binnen een paar dagen per regio beginnen met het bestellen van de vaccins.
Er zal begonnen worden in de regio Zeeland, zo laat een woordvoerder van VWS weten aan NOS.
Mensen met overgewicht en die met het syndroom van Down zullen tegelijkertijd met de 63- en 64 jarigen door de huisartsen gevaccineerd worden. Het gaat dan om mensen met morbide obesitas tussen de 18 en 64 jaar met een BMI van boven de 40. Naar schatting van het CBS zijn er zo'n 100.000 mensen met zwaar overgewicht. Vanwege beperkte beschikbaarheid van het vaccin (van AstraZeneca), wordt deze groep niet tegelijk ingeënt, maar per regio.
Het is bekend dat mensen met overgewicht een grotere kans hebben om op de intensive care terecht te komen. Op dit moment is ongeveer driekwart van de coronapatiënten op de ic-afdeling te zwaar, schrijft het AD.
Ook thuiswonende patiënten met het syndroom van Down van 19 en ouder worden binnenkort gevaccineerd.
Andere ernstige ziektes
Volgens een woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging kunnen mensen uit de derde groep, die met neurologische aandoeningen, nog niet gevaccineerd worden, zo schrijft NOS. Zij zullen later door hun medisch specialist worden gevaccineerd.
Ook mensen met andere ernstige ziektes, waaronder ernstig nierfalen of aangeboren afwijkingen aan het immuunsysteem, moeten wat betreft de Gezondheidsraad eerder aan de beurt komen. Dat geldt ook voor patiënten die een orgaan- of beenmergtransplantatie hebben ondergaan. Deze groepen moeten wat de Gezondheidsraad betreft tegelijk met de 70-jarigen gevaccineerd moeten worden. Dat moet dan gebeuren met een mRNA vaccin, omdat dit bij deze specifieke aandoeningen beter werkt.
In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Hugo de Jonge dat hij zo spoedig mogelijk op dit advies terugkomt. Alle beschikbare vaccins van Moderna en BioNTech/Pfizer voor de komende tijd zijn al toebedeeld.
Vanaf 65 jaar krijgt iedereen Pfizer of Moderna, onder de 18 jaar wordt er niet gevaccineerd.
LEES OOK: RIVM: bijna 4500 nieuwe coronagevallen, mogelijk nog vertekend beeld