Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

‘Eenlingen’ grootste dreiging op gebied van jihadistisch terreur in Nederland

Redactie

Voor de tweede keer in korte tijd is Frankrijk opgeschrikt door terreur. In Nice doodde een 21-jarige Tunesische terrorist vanochtend drie kerkgangers en nog geen twee weken geleden werd de docent Samuel Paty onthoofd door een moslimextremist. Met een dreigingsniveau op drie van de vijf is de kans "aanzienlijk" dat een zo'n jihadistische aanslag zich ook in Nederland voordoet, zegt terrorisme-onderzoeker Jeanine de Roy van Zuijdewijn in Op1. "Je hebt altijd de dreiging van eenlingen."

In het laatste rapport van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) geven zij aan dat eenlingen de grootste dreiging vormen. "Het zijn niet per se die grote netwerken in Nederland, want die hebben ze aardig in beeld gebracht", zegt De Roy van Zuijdewijn. "Maar het zijn echt die eenlingen die op een bepaald moment over kunnen gaan tot actie."

De terrorisme-onderzoeker benadrukt dat de schaal, omvang en ernst van terreurdreiging in Frankrijk wel anders is dan in Nederland. "In Frankrijk heb je echt parallelle samenlevingen, in Nederland is daar gelukkig veel meer zicht op."

'Je moet paal en perk stellen'

Joost Eerdmans, gemeenteraadslid voor Leefbaar Rotterdam en de vierde op de kandidatenlijst voor Forum voor Democratie, vindt dat we beter moeten kijken wie we het land binnenlaten. "Ik vind dat de grens niet goed bewaakt is. Dat kunnen we heel simpel vaststellen, dus daar moeten we veel scherper op letten", zegt hij. "Deze man (de aanslagpleger in Nice, red.) was vanuit Tunesië via Lampedusa, Italië net een maand Frankrijk binnengekomen en komt daar een kerk binnen en besluit te gaan moorden", zegt hij.

Daarnaast moeten we, net als Macron dat doet, deze mensen en instanties beschouwen als vijanden van de republiek, zegt Eerdmans. "Radicale moskeeën en ook de radicale imam, Macron zet ze eruit. Mensen die geweld verheerlijken, die worden aangepakt. Je moet wel paal en perk stellen als land aan wie je in huis wil houden."

LEES OOK: ‘Frankrijk is aangevallen, maar ook Nederlandse waarden staan op het spel’

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau