Fraude met diploma’s in de zorg: personeel met valse diploma’s zou in jeugdhulp hebben gewerkt
Twee zorgbureaus worden ervan verdacht dat ze personeel met valse diploma’s en Verklaringen Omtrent Gedrag (VOG’s) hebben laten werken in de geestelijke gezondheidszorg en bij jeugdhulp. In het onderzoek naar deze bureaus zijn twee bedrijfspanden doorzocht, net als een woning in Gelderland. Dat meldt het Openbaar Ministerie.
Justis, de dienst die Verklaringen Omtrent Gedrag verstrekt, deed in 2019 aangifte van het gebruik van valse VOG’s. Vervolgens ging het onderzoek naar de zorgbureaus van start. Uit dit onderzoek rees volgens justitie ook het vermoeden dat niet al het uitgezonden zorgpersoneel beschikte over de juiste diploma’s.
Valsheid in geschrift
Het onderzoek richt zich op twee zorgbureaus, en de vermoedelijk leidinggevenden van die bureaus. Zij worden verdacht van valsheid in geschrift en oplichting. Bij de doorzoekingen is beslag gelegd op digitale gegevensdragers en administratie.
Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Opsporing van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en Inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid (ISZW) en staat onder leiding van het functioneel parket.
"In Nederland hechten we aan goede gezondheidszorg. Fraude in de zorg kan het vertrouwen in ons zorgstelsel ondermijnen", aldus het functioneel parket. "We moeten erop kunnen vertrouwen dat het zorgpersoneel bevoegd en bekwaam is om dit werk te doen. Dat betekent onder meer dat zij over de juiste opleiding en papieren beschikken."
Er wordt er ook onderzoek gedaan naar de personen die vermoedelijk werkten zonder de juiste papieren. Om hoeveel mensen het precies gaat is nog onduidelijk.
Samenwerking stopgezet
De samenwerking tussen de twee zorgbureaus en de zorginstellingen waarmee zij samenwerkten is stopgezet. Er moet nog blijken of de zorgbureaus hierna door zijn gegaan met het aanbieden van personeel met valse diploma's en VOG's aan andere zorginstellingen.
Er zijn (nog) geen signalen dat de geleverde zorg niet goed zou zijn, of dat er incidenten zijn geweest door het te werk stellen van onvoldoende gekwalificeerd personeel. Dat meldt het functioneel parket.
LEES OOK: Vrouw solliciteert met vals diploma en wordt twee keer aangenomen