‘Halsema en Grapperhaus hadden beiden belang bij vrijgeven WhatsApp-gesprek’
Minister Ferdinand Grapperhaus van Justitie en Veiligheid en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema hebben op de avond van de antiracismedemonstratie in Amsterdam ruzie gemaakt via WhatsApp. Dit blijkt uit het door het ministerie vrijgegeven gesprek. Volgens Ruben Koops, stadsverslaggever bij het Parool, was dit voor zowel Halsema als Grapperhaus van groot belang. In Op1 legt hij uit waarom.
Vurig app-verkeer tussen Femke Halsema en Ferd Grapperhaus rondom de antiracisme demo op De Dam. Stadsverslaggever bij Het @Parool @RubenKoops: “Ze hadden er allebei belang bij dat dit naar buiten kwam.” Waarom, legt Koops uit bij #Op1. pic.twitter.com/OTLuvkfbpE
— Café Kockelmann (@CafeKockelmann) June 4, 2020
In het WhatsApp-gesprek vertelt Halsema rond vijf uur aan Grapperhaus dat de demonstratie niet ontbonden wordt, ondanks de drukte. Als Halsema twee uur later aan Grapperhaus vertelt dat zij tegenover de Telegraaf naar buiten wil brengen dat dit een driehoeksbeslissing is geweest met ruggespraak van Grapperhaus, gaat dit te ver voor de minister. Volgens Grapperhaus is er geen sprake van ruggespraak over de besluitvorming rondom de demonstratie. Hierop ontstaat er een conflict tussen de twee.
Handig voor Halsema
"Ze hebben beide ingestemd dat dit naar buiten kwam", zegt Koops erover. "Vanuit Halsema kan ik me dat voorstellen, omdat minister Ferd Grapperhaus tot twee keer tot zegt: ik begrijp wat je doet, ik snap het. Dat is natuurlijk, als je naar een boze of kritische gemeenteraad moet om uit te leggen wat je gedaan hebt, wel handig. Dan zeg je: 'Ik heb de minister op de hoogte gebracht, die was het er helemaal mee eens'. Dan staat je verhaal natuurlijk wel wat sterker."
'Grapperhaus: Ik heb niet ingestemd, dit gaat me te ver'
Ook voor Grapperhaus is het vrijgeven van het gesprek van belang, vindt Koops. "Grapperhaus kan natuurlijk zeggen: ik heb kennisgenomen van je besluit om de Dam niet te ontruimen. Maar ik heb er niet mee ingestemd, dat gaat me te ver." Als Halsema wordt geïnterviewd door AT5 geeft zij aan de demonstratie niet te beëindigen omdat 'die te belangrijk is'. "Grapperhaus zegt verrast te zijn door het interview. Dat wist Grapperhaus niet toen hij contact met haar had. Daarna zei hij: 'wacht eens, ik ben het daar niet mee eens'."
LEES OOK: Halsema verbiedt tijdens coronacrisis demonstraties op De Dam