Oud-coffeeshophouder Johan van Laarhoven van Thailand naar Nederland om straf uit te zitten
Johan van Laarhoven is onderweg naar Nederland. De oud-coffeeshophouder was in Thailand veroordeeld en zal vandaag worden overgebracht naar ons land, schrijft minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid in een brief aan de Tweede Kamer.
Van Laarhoven was in Thailand veroordeeld tot een celstraf van 75 jaar wegens witwassen. Die straf wordt omgezet naar het Nederlandse maximum van 10 jaar en 8 maanden. De tijd die hij al in Thailand in de gevangenis zat, zal daar van worden afgetrokken. Dit gaat om 5,5 jaar.
Gevangenis
Grapperhaus schrijft in zijn brief dat Van Laarhoven, die sinds 2014 vastzat, bij aankomst in Nederland naar de gevangenis zal worden overgebracht. Hij zal naar verwachting aan het begin van de avond op Schiphol landen.
"Ik ben de Thaise autoriteiten bijzonder erkentelijk dat binnen de kaders van wetgeving van beide landen zorgvuldig en zo snel als mogelijk is geregeld dat de heer Van Laarhoven naar Nederland kan komen om hier de rest van zijn straf uit te zitten’’, aldus minister Grapperhaus in een verklaring. Hij reisde eerder naar Thailand af om over de situatie van de Nederlander te spreken.
Familie Van Laarhoven opgelucht
De familie van de oud-coffeeshophouder uit Tilburg is "intens opgelucht en dankbaar" met het nieuws, schrijft persbureau ANP. "Hiermee komt een einde aan 5,5 jaar strijd", aldus zijn broer Frans. "Vooral voor Johan om die misère daar te overleven." Volgens zijn broer is hij ernstig ziek.
De Thaise vrouw van Van Laarhoven zit nog steeds vast in Thailand. Zij is veroordeeld tot 11 jaar cel. Minister Grapperhaus zegt dat Nederland zich waar passend en mogelijk blijft inzetten voor haar situatie in Thailand.
Aansprakelijk
De advocaat van Van Laarhoven, Gerard Spong, overweegt de Staat en de toenmalig verantwoordelijke officier van justitie aansprakelijk te stellen voor de Thaise strafzaak tegen Johan van Laarhoven.