Wat te doen met met expliciet materiaal in WhatsApp-groepen jongeren
Jongeren sturen elkaar de meest gruwelijke berichten toe via WhatsApp, bleek afgelopen week uit onderzoek van RTL Nieuws. Onthoofdingen, liquidaties en soms zelfs kinderporno zijn niet ongewoon. Wat doet dit met het brein van een kind? Opvoed-expert Marina van der Wal deelt haar inzichten in radioprogramma WNL op Zaterdag.
Volgens Van der Wal is het vooral een kwalijke zaak als jongeren op jonge leeftijd afstompen. “Er komt een moment dat jongeren zo vaak heftig materiaal hebben gezien, dat het niet meer de eerste schrikreactie oproept die het wel zou moeten oproepen. Je wil niet dat jouw kind went aan het bekijken van kinderporno, onthoofdingen en andere narigheid."
Het niet meer schrikken van dit soort ellendig beeldmateriaal, betekent volgens Van der Wal ook dat het lastiger is om ‘nee’ te zeggen tegen het doorsturen van dit type berichten. "Jongeren realiseren zich bijvoorbeeld niet dat het doorsturen van kinderporno strafbaar is en dat sporen op internet achterhaald kunnen worden, hoewel dat via WhatsApp wel een stuk lastiger is doordat de berichten versleuteld zijn."
Wat kun je er als ouder tegen doen?
Van der Wal: "Eerst moet je er als ouder achter zien te komen of je kinderen expliciet materiaal doorgestuurd krijgen." Daar gaat het volgens de opvoed-expert al vaak mis. "Zo’n tweederde van de ouders heeft geen idee welke apps hun kinderen gebruiken of snappen hoe die apps werken. Je hoeft niet te mengen in de online wereld van je kind, maar het is wel zaak om te begrijpen hoe al die apps werken."
Vervolgens ligt de uitdaging in het tonen van interesse in de online activiteiten van een kind. "We klagen heel vaak over het mobiele gebruik van onze kinderen. Dat helpt niet, want op het moment dat onze kinderen vreselijke dingen tegenkomen, is dat het laatste dat ze aan hun ouders laten zien. Als je als ouder geïnteresseerd bent in de online wereld van je kind - ze besteden zo'n vier uur per dag aan het internet - dan zullen ze zichzelf ook meer openstellen."
Als je merkt dat ze met explicite zaken bezig zijn, is het volgens Van der Wal wel direct tijd om in te grijpen. "Dat kan een stevig gesprek zijn, maar het kan ook ondersteuning zijn. Help ze om uit dit soort groepen te stappen. Dat is niet makkelijk voor voor jongeren: ergens niet bijhoren, is op die leeftijd heel moeilijk te relatieveren."
LEES OOK: Zeeuwse politie grijpt in bij jongeren die via WhatsApp vechtpartijen uitlokken.