Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Hypotheekrente stijgt met 0.2% door veiligheidsmaatregel DNB

Redactie

De Nederlandsche Bank (DNB) eist vanaf volgend jaar dat banken meer kapitaal in kas hebben voor de hypotheken die ze uitgeven. Banken moeten door de nieuwe maatregel beter in staat zijn om huizenprijscorrecties op te vangen, schrijft DNB in een persbericht.

Naar verwachting zal voor huizenkopers de hypotheekrente met 0,2 procent stijgen.

Volgens DNB schatten banken het risico van hypotheken te laag in, waardoor ze geen rekening houden met de toegenomen grilligheid op de huizenmarkt.

Door de enorme stijging op de huizenmarkt, gemiddeld acht procent per jaar, zijn ook de hoogtes van leningen toegenomen. Torenhoge schulden maken de consument kwetsbaar, waardoor de bestedingsruimte flink in problemen kan komen zodra een huis onder water komt te staan.

Stresstesten

Een kwetsbare consument, betekent ook verhoogde risico's voor banken. Stresstesten wijzen uit dat in een 'zwaar-weer scenario' de verwachte verliezen van banken op hypotheken fors kunnen oplopen. Dit kan als de kans op wanbetaling toeneemt door bijvoorbeeld een sterke stijging van de werkloosheid en tegelijkertijd de waarde van het onderpand door de huizenprijscorrectie sterk daalt.

Banken worden ook indirect geraakt door een huizenprijscorrectie doordat de Nederlandse economie erg gevoelig is voor ontwikkelingen op de huizenmarkt. Tenslotte zijn Nederlandse banken nog steeds relatief afhankelijk van marktfinanciering, die in de crisis volledig opdroogde. Ook dit maakt Nederlandse banken kwetsbaar voor een huizenprijscorrectie.

Door de nieuwe maatregel hoopt de DNB deze risico's in te dammen.

LEES OOK: Ouderen profiteren van gekte op huizenmarkt door te verkopen en kleiner te gaan wonen

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau