CBS: ‘Ene helft Nederlanders heeft meer koopkracht, andere helft minder’
Hoewel de koopkracht gemiddeld met 0,3 gestegen is, daalde de koopkracht vorig jaar voor 48 procent van de Nederlanders, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werknemers ervaren een koopkrachtstijging van 1,8 procent, terwijl gepensioneerden een koopkrachtdaling ervaren van 0,5 procent.
Niet elke werknemer profiteerde van de koopkrachtstijging. De werknemers die in 2018 een betere baan vonden trekken het gemiddelde sterk omhoog. Bij 20 procent van de bevolking steeg de koopkracht zelfs met 10,8.
Pensioenfondsen
Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom van het CBS laat aan NOS weten: "Het is altijd zo dat de koopkracht van werkenden zich beter ontwikkelt dan van gepensioneerden. Gepensioneerden ontvangen een pensioen en moeten het daarmee doen."
De achteruitgang in de koopkracht van gepensioneerden is te verklaren doordat veel pensioenfondsen vanwege te lage dekkingsgraden de pensioenen niet konden aanpassen aan prijsstijgingen. Dit jaar lijken de twee grootste pensioenfondsen van Nederland de dekkingsgraad helemaal niet te halen, waardoor er flink gekort zal worden op pensioenen.
Honderden euro's per maand
Manon van der Kaa, directeur van seniorenbond KBO-PCOB betreurt de cijfers en roept de politiek op tot actie zegt ze in het NOS Radio 1 Journaal. "Het gaat niet alleen om de slechte cijfers van het afgelopen jaar. Al tien jaar daalt de koopkracht van ouderen. Sommige groepen zijn in die tijd 12 procent achteruitgegaan. Dat scheelt soms wel honderden euro's per maand. Er moet nu echt wat gebeuren."