Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Asielzoekers ook onhandelbaar in aso-azc’s: ‘Fuck you’ in plaats van ‘goedemorgen’

Redactie

In Nederland zijn twee speciale aso-azc's waar overlastgevende asielzoekers kunnen worden geplaatst, maar ook daar blijkt het moeilijk om de onhandelbare personen in het gareel te krijgen. Sinds eind 2017 werden er in totaal 304 asielzoekers in de twee aso-azc's in Amsterdam en Hoogeveen geplaatst, meldt De Limburger.

De meeste asielzoekers die in de aso-azc's worden geplaatst komen uit veilige landen. Meer dan de helft van hen uit Noord-Afrika. Het zijn veelal personen die geen zicht hebben op een succesvolle asielprocedure, terwijl de locaties eigenlijk bedoeld zijn voor mensen die kans maken op een verblijfsvergunning.

Gevangenis

Er hangen camera's, staan hoge hekken met prikkeldraad en voor de ramen zit ijzerwerk. Hoewel het veel weg heeft van een gevangenis, is dat het niet. Bewoners mogen vrij door de gebouwen bewegen, maar moeten wel binnen een straal van een kilometer van het gebouw blijven. In de praktijk blijkt het lastig te controleren.

Een leidinggevende van een van de aso-azc's zegt in gesprek met De Telegraaf dat een groot deel van de veiligelanders onhandelbaar is. "Zij doen niet mee aan de programma’s en zeggen ’fuck you’ als je ze op hun gedrag aanspreekt en gaan de stad in." Volgens de krant heeft de helft van de mensen die in een aso-azc is geplaatst fysiek geweld gebruikt tegen medewerkers.

Van alle incidenten in de speciale opvanglocaties wordt aangifte gedaan. Het kan gaan om geweld tegen medewerkers of zaken als diefstal, bedreiging, belediging of vernielingen.

Problemen buiten aso-azc's

Naast de problemen in de aso-azc's, verplaatsen de problemen zich ook naar buiten. Veel asielzoekers zitten namelijk het traject van drie maanden niet uit. 147 mensen liepen op een dag de deur uit om te verdwijnen in de illegaliteit of het te proberen bij een ander asielloket. Slechts 34 asielzoekers keerden terug naar de normale azc's.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau