‘Kinderpardon blijft nog jaren doorspelen, dat zag je eerder ook’
Het akkoord om de verblijfstatus van een groep van 700 kinderen nogmaals te beoordelen en daarna het kinderpardon te stoppen is nog maar net gesloten. Parlementair verslaggever van de NRC Barbara Rijlaarsdam denkt echter dat het kinderpardon nog wel even door blijft spelen.
"Dat zag je bij het pardon van het vierde kabinet van Jan Peter Balkenende ook. Kinderen probeerden daar jaren later nog aanspraak op te maken", stelt Rijlaarsdam in Goedemorgen Nederland.
Of dit het laatste kinderpardon is, durft Rijlaarsdam niet te zeggen. "Dat ligt aan het politieke landschap. Een rechts kabinet is eerder tegen een kinderpardon dan een links kabinet. Maar rechts doet het nu beter dan links."
Hoewel de VVD niet voor een verruiming van het kinderpardon was, denkt Rijlaarsdam dat de achterban alsnog tevreden is met het gesloten akkoord. "Ze krijgen nu structurele aanpassingen die zij graag willen."
'Stoppen kinderpardon wassen neus'
Scheidingsadvocaat Mark Teurlings noemt het akkoord in de uitzending "een wassen neus". "Kinderen blijven op tv komen om aandacht te vragen voor hun zaak. Over twee jaar zul je dat weer zien. Dat blijft zielig. En dat blijft een aantrekkingskracht houden."
Een ander onderdeel van het akkoord dat gisteren is gesloten, is dat de Immigratie- en Naturalistiedienst (IND) meer geld krijgt om asielverzoeken af te handelen. Zo moet worden voorkomen dat kinderen in de toekomst zo lang in Nederland wonen dat ze hier aarden.
Teurlings verwacht daar ook niet veel van. "Het is niet realistisch dat er een kortere procedure komt. Die is nu al veel te lang en dit is niet genoeg geld om dat te veranderen."
Om 10.00 uur staat de coalitie een debat over het kinderpardon te wachten in de Tweede Kamer. Hoewel er een akkoord ligt, denkt Rijlaarsdam dat het een zwaar debat gaat worden. "FVD en PVV willen bijvoorbeeld dat deze kinderen helemaal niet blijven. Het wordt een lastig debat."