‘Kolonialisme had ook goede kanten: slaven stierven niet door slechte behandeling’
De verontwaardiging waarmee naar slavernij en het kolonialisme van de 18e eeuw wordt gekeken is vooral een product van het eigentijdse perspectief. Dat is misplaatst: mensen moeten dit tijdperk in historische context zien. Daarvoor pleit historicus Piet Emmer vandaag in het radioprogramma WNL Op Zaterdag.
Volgens Emmer heersen er veel verkeerde ideeën over het kolonialisme. "Bijvoorbeeld dat de Europeanen met een soort vlindernetje die slaven vingen en dan op de boot zetten. Of dat de hoge sterfte aan boord van die slavenschepen te danken zou zijn aan de slechte behandeling, terwijl het personeel op die schepen ook niet bestand was tegen tropische ziekten. Als je die geschiedenis gaat bekijken zie je veel meer nuances, waardoor het zwart-wit-beeld wat grijzer wordt."
Volgens Emmer kende Nederland in de 18 eeuw zelf ook veel gedwongen arbeid. Daarover zegt Emmer: "Ik ben bang dat we het gedaan hebben omdat we ons aangepast hebben aan de rest van de wereld. We zagen geen alternatief."
Verder pleit Emmer ervoor om ook de positieve kanten van het kolonialisme in te zien. “Er zijn verschrikkelijk dingen gebeurd door het kolonialisme, maar ook een heleboel goede dingen", zegt Emmer. "Het huidige debat benadrukt die zwarte bladzijde, terwijl je ook moet denken aan het schone water, de hogere levensverwachting en het uitroeien van ziekten. Die zaken kregen we ook door het kolonialisme."