Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

‘Als het aan mij lag zat Ebru Umar nog steeds vast’

Redactie

Als het aan Aysel Erbudak lag zat journaliste Ebru Umar nog steeds in de Turkse gevangenis. Dat zei de Turks-Nederlandse zakenvrouw zojuist in WNL Tegenpolen.

Umar werd vorig jaar in Turkije opgepakt nadat ze zich onder andere op Twitter kritisch had uitgelaten over de Turkse president Recep Tayyip Erdogan. Ze werd korte tijd later weer vrij gelaten en keerde terug naar Nederland. Gevraagd wat ze hiervan vond zei de Turkse ondernemer Erbudak : "Ik had het liefst gehad dat ze haar niet hadden losgelaten. Zij verdient het echt niet."

'Ik schaam me voor Ebru'

Erbudak verkreeg landelijke bekendheid toen ze in 2006 bestuursvoorzitter werd van het Slotervaartziekenhuis, een baan die ze in 2013 echter weer onvrijwillig verliet. Ze sprak zich in WNL Tegenpolen fel uit tegen Umar, columniste voor onder andere de Metro. "Ik schaam me echt voor Ebru. Dat ze een Turkse is vind ik zwaar beschamend", zei Erbudak. "Ik denk dat ze echt ergens de weg kwijt is. Deze vrouw moet het ervan hebben continu mensen van andere afkomst naar beneden te trappen."

De Turkse-Nederlandse ondernemer kwalificeerde het werk van Umar als "riooljournalistiek" en zei dat ze het "echt niet vond kunnen" wat Umar schreef over minderheden. Toch toonde ze zich vooral gegriefd door Umars uitspraken over Erdogan. "Als Ebru in Nederland dezelfde belediging die ze aan Erdogan had gedaan aan Willem Alexander had gedaan had Nederland daar ook wat van gevonden. In dit geval moeten we het allemaal wel goed vinden dat ze echt de meest afschuwelijke dingen over een staatshoofd roept."

'Ik zit hier met mijn oren te klapperen'

Volgens Erbudak is het beledigen van een staatshoofd in Nederland strafbaar. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich reeds achter de afschaffing van dit verbod geschaard.

Tanja Hoogwerf, raadslid van Leefbaar Rotterdam was ook te gast in WNL Tegenpolen en toonde zich geschokt door de opmerkingen van Erbudak. "Ik zit echt met mijn oren te klapperen. We hebben in Nederland gelukkig een traditie met elkaar - die we moeten bewaken want je ziet dat erop beknabbeld wordt - dat je mag zeggen wat je vindt."

Hoogwerf vroeg aan Erbudak wat ze ervan vond dat in Turkse media Nederlandse politici zoals burgemeester Ahmed Aboutaleb en gemeenteraadslid Turan Yazir worden weggezet als terroristen."Met die mensen gebeurt niks, maar Ebru, een vrouw die een mening geeft wordt vastgezet" zei Hoogwerf.

"Nederland heeft ook een groot aantal tokkies die ook op uw partij stemmen. Dat betekent niet dat u daar altijd verantwoordelijk voor bent", was Erbudaks antwoord. "Dat wil niet zeggen dat we elk individueel gedrag gaan optuigen tot algemeen Turks gedrag."

Umar: 'Who gives a fuck?'

Umar toonde zich onbewogen. Desgevraagd liet ze aan WNL weten niet de behoefte te voelen op Erbudak te reageren. "Ze is ontploft. Who gives a fuck?", aldus Umar.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau