Bestuurder ‘trots’: herdenkingskransen sinds 4 mei intact
Het uitblijven daarvan van vandalisme tegen herdenkingskransen dit jaar was voor stadsdeelvoorzitter Achmed Baâdoud reden om op Twitter zijn trots te uiten. In het verleden werd er in het Amsterdamse stadsdeel vaak met de bloemstukken op straat gevoetbald. Dit jaar liggen de kransen er vier dagen later nog netjes op een rij. "Op Plein '40-'45 liggen de kransen er nog keurig bij, het is in het verleden anders geweest in Nieuw-West!" schreef Baâdoud, die een foto van het bloemenmonument online zette.
'Van het ene uiterste naar het andere'
Volgens de stadsdeelvoorzitter loopt zijn wijk voorop bij de aanpak van dergelijk vandalisme. "We zijn van het ene uiterste naar het andere gegaan", zegt Baâdoud tegen WNL. "Waar in andere delen van de stad de bloemstukken 's nachts binnen worden gezet zijn hier jongeren gewoon deel van de herdenking."
De laatste keer dat de kransen in Osdorp doelwit werden van vandalen was in 2006. Toen werden tientallen bloemstukken in de gracht gegooid. Om herhaling van het incident te voorkomen heeft het stadsdeel ingezet op "cultuurhistorisch besef" onder de grotendeels islamitische jeugd van het stadsdeel, zegt Baâdoud. "Er waren tijdens de oorlog ook veel moslims die op de bres stonden voor Joden", aldus de stadsdeelvoorzitter. Als voorbeeld haalde Baâdoud Sultan Mohammed V van Marokko aan. "Hij negeerde een verzoek om uitlevering van Marokkaanse Joden. 'Het zijn mijn kinderen', zei hij." Het stadsdeel haalde een expositie vanuit Londen naar Amsterdam waarin dit benoemd wordt.
Baâdoud vindt niet dat hij de lat laag legt door zijn trots uit te spreken over het uitblijven van vandalisme. Volgens hem is respect voor 4 mei "normaal, maar niet vanzelfsprekend."
"Ik weet waar we stonden in 2006. We hebben echt andere tijden meegemaakt en we hebben veel gewonnen de afgelopen jaren."
Op plein '40-'45 liggen de kransen er nog keurig bij, het is in het verleden anders geweest in Nieuw-West! #trots pic.twitter.com/6TVpCoIesQ
— Achmed Baâdoud (@AchmedBaadoud) May 8, 2017