Turkse complottheorie: ‘Geert Wilders werkt samen met Gülenbeweging’
Geert Wilders werkt samen met de Gülenbeweging, zeggen Turkse media. De partij zou in het geheim al zeven jaar lang Gülen-medewerkers in dienst hebben.
Islamitisch denker Fethullah Gülen wordt in Turkije gezien als tegenstander van Erdogan en als verantwoordelijke voor de staatsgreep die in 2016 plaatsvond. Zondag en maandag werden de eerste complottheorieën rondom Wilders en Gülen naar buiten gebracht. Er werden namen en foto's gepresenteerd van Gülen-medewerkers die voor de PVV zouden werken "en de racistische leider van de partij".
'Diepgeworteld wantrouwen tegen het Westen'
Complottheorieën zijn niet nieuw in Turkije. Tegen de Telegraaf zegt Turkijedeskundige Petra de Bruijn dat 'de Turken al ruim honderd jaar denken dat iedereen hen koste wat kost klein wil houden'.
Dat komt voort uit een gebeurtenis na de Eerste Wereldoorlog, toen het Osmaanse rijk afbrokkelde: "In het Verdrag van Sèvres knipten de geallieerden het rijk op in invloedssferen, waardoor er voor de Turken alleen nog een klein stukje Anatolië restte. Sindsdien leeft er een diepgeworteld wantrouwen tegen het Westen. Tegenwoordig onder Erdogan zie je dat nog duidelijker: pas op, het Westen draait ons een loer. Ingrediënten zijn de CIA, de vrijmetselaars en Israël." Dat gevoel bleef ook bestaan onder Turken die zich in Nederland vestigen.
'Denk isoleert Turken'
De Nederlands-Turkse journalist Sinan Can stelt dat ook partijleider Tunahan Kuzu hard op weg is om 'electoraal gewin' te boeken met het verspreiden van complottheorieën. Dat begon afgelopen zomer met het filmpje waarin de kenmerkende zin 'Trap er niet in' werd geïntroduceerd. Dit is een verwijzing naar de media, die volgens Denk zouden bepalen wat de waarheid is.
Laatst kwam nog uit de koker van Kuzu dat artsen eerder stoppen met het behandelen allochtone patiënten. Het feit dat Nederturken dit soort verhalen 'slikken als zoete koek' is volgens Can een slechte zaak: "Het probleem is dat Denk, door iedereen verdacht te maken, de Turken juist isoleert van de rest van de samenleving."