‘Moslims radicaliseren niet door discriminatie’
Wetenschapper Bart Schuurman laat in een nieuw onderzoek zien dat de leden van de Hofstadgroep vaak door puur toeval zich aansloten bij de groepering. Met sociale problemen als discriminatie heeft het volgens hem nauwelijks iets te maken.
VervelingZo is er het voorbeeld van één van de leden, die geen stageplek kon vinden en zich verveelde. In de moskee werd hij doorverwezen naar iemand die bij de Hofstadgroep bleek te zitten, en zo kwam hij de club binnen.
Volgens Schuurman, die vandaag promoveert op zijn studie Becoming a European homegrown jihadist: A multilevel analysis of involvement in the Dutch Hofstadgroup, 2002-2005, bestaan er veel mythes rondom de vraag waarom jongeren radicaliseren: discriminatie en geen kans op de arbeidsmarkt spelen volgens zijn onderzoek nauwelijks een rol, omdat veel leden van de Hofstad-groep 'op papier' redelijk geslaagd waren, met banen en opleidingen variërend van vwo tot mbo.
Linkse brilEr is te lang door een 'linkse bril' gekeken naar wat terroristen drijft, meent Schuurman. Volgens hem zijn er daardoor lange tijd verkeerde conclusies getrokken.
Schuurman verzet zich ook tegen het idee dat terrorisme niets met de islam te maken heeft. Terroristen zouden zich volgens hem duidelijk laten inspireren door het geloof. Door het niet te erkennen, ontken je het probleem van het geweld binnen de islam, aldus Schuurman.