‘Rechters omzeilen verbod op taakstraf met trucje’
Tweede Kamer-lid Madeleine van Toorenburg (CDA) zegt in Goedemorgen Nederland boos te zijn over het feit dat rechters vaak taakstraffen geven aan plegers van ernstige misdrijven, zoals zeden-delicten, terwijl dit eigenlijk verboden is.
Rechters gebruiken daarvoor een juridisch trucje: ze combineren een celstraf met een taakstraf, en dat mag wel. Duur van de celstraf? Eén dag, die meestal niet wordt uitgezeten omdat die wordt afgetrokken van het voorarrest.
Vorig jaar werd 622 keer een combinatie van een cel- en een taakstraf opgelegd: in 2012, toen het verbod werd ingevoerd, was dit nog maar 83 keer.
Het Openbaar Ministerie is niet blij met het omzeilgedrag van de rechters, hoewel ze in theorie binnen de wet blijven. Van Toorenburg, die het verbod hielp invoeren, is kwaad: volgens haar is het schandalig naar slachtoffers toe dat rechters op deze manier een verbod in de praktijk proberen te ontwijken.
Rechters zouden vanaf begin af aan tegen het taakstrafverbod zijn geweest, en op deze manier hun eigen gang blijven gaan.