Marieke Blom in Goedemorgen Nederland.
WNL
Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Millennials en Gen Z rijker dan eerdere generaties: 'Gaat in tegen gevoel dat mensen soms hebben'

Rick Hartkamp

Millennials en Gen Z’ers hebben op dezelfde leeftijd meestal meer koopkracht en vermogen dan eerdere generaties. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). "Dat gaat in tegen het gevoel dat mensen soms hebben", zegt hoofdeconoom bij ING Marieke Blom in Goedemorgen Nederland. "Men denkt juist dat de huidige generatie het moeilijker heeft dan eerdere generaties."

Op 45-jarige leeftijd ligt de koopkracht van de generatie geboren tussen 1970 en 1985 zelfs bijna anderhalf keer zo hoog als die van de babyboomers, die tussen 1945 en 1955 zijn geboren. Deze positieve trend zet zich door. Toch voelen veel millennials en Gen Z'ers zich niet rijker: een kwart verwacht dat hun financiële situatie over vijf jaar juist slechter is.

Het CBS heeft de financiële verschillen tussen generaties uitgesplitst. Daarbij is onder meer gekeken naar het niveau van inkomens, de ontwikkeling van de koopkracht en het vermogen. "In grote lijnen hebben ze ontdekt dat het best goed gaat met de jongere generaties. Iedere generatie krijgt het weer beter dan de generatie daarvoor", aldus Blom, die het een hoopgevend onderzoek noemt. "Het laat zien dat we met zijn allen nog in staat zijn om vooruitgang te creëren."

De cijfers laten wel een belangrijke kanttekening zien: tot ongeveer 30 jaar hebben millennials en Gen Z juist minder vermogen dan hun voorgangers. Dat komt onder meer omdat deze generatie gemiddeld langer doorleert. Daarna bouwen ze meer vermogen op en loopt de achterstand snel terug.

Marieke Blom
Marieke Blom
Hoofdeconoom ING

“In grote lijnen heeft het CBS ontdekt dat het best goed gaat met de jongere generaties. Iedere generatie krijgt het weer beter dan de generatie daarvoor.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Ook kopen jongere generaties minder vaak een eigen huis. De generatie die is geboren tussen 1970 en 1985 heeft tussen de 25 en 45 jaar het vaakst een eigen woning. Blom beaamt dat de positie van jongeren op de woningmarkt minder gunstig is. "De jongste generaties hebben op dezelfde leeftijd als de generaties voor hen iets minder vaak een huis. Mijn generatie heeft dit iets vaker voor elkaar gekregen dan de huidige mensen van 25 tot 35. Er zijn verschillen, maar grosso modo gaat het steeds beter."

De achterstand op de woningmarkt is duidelijk terug te zien in de cijfers. Zo had op 34-jarige leeftijd 62,7 procent van de millennials een eigen woning, tegenover 67,9 procent van de generatie die tussen 1970 en 1985 is geboren. Het CBS wijst daarbij op het woningtekort en de relatief hoge huizenprijzen.

Toch pessimistisch

Jongeren zijn ondanks de algehele positieve trend toch opvallend pessimistisch over hun toekomst. "Wat in onderzoeken opvalt, is dat als je jongeren vraagt waar ze over vijf jaar staan, je aan de ene kant een groep hebt die zegt: over vijf jaar zal het wel beter met mij gaan, maar een kwart denkt ook dat het slechter met ze zal gaan over vijf jaar. Dat is het hoogst van alle leeftijdscategorieën. De zorgen onder die generatie zijn wel best groot."

"In principe zou je verwachten dat als je jong bent, je er wel vanuit mag gaan dat het over vijf jaar beter zal gaan. Omdat je het in het begin van je carrière zit." Toch zorgen ontwikkelingen als de opkomst van AI en oorlogen in de wereld voor onrust onder deze generatie. "Ik kan mij tegelijkertijd ook voorstellen dat het pessimisme wat groter is. Er gebeuren natuurlijk ook hele heftige dingen in de wereld. Een oorlog op het continent kan natuurlijk ook iets doen met hun beeld en vooruitzichten."

Marieke Blom
Marieke Blom
Hoofdeconoom ING

“De generaties hebben het steeds beter, maar we moeten het niet helemaal gaan generaliseren.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Volgens het CBS heeft de jongere generatie het financieel dus over het algemeen niet slechter dan eerdere generaties. De koopkracht is sinds 1977 over vrijwel de hele linie toegenomen. Bij millennials was de groei tijdens hun dertiger jaren zelfs sterker dan bij oudere generaties op dezelfde leeftijd. "Alleen zitten er natuurlijk ook altijd grote verschillen binnen die groepen. De generaties hebben het steeds beter, maar we moeten het niet helemaal gaan generaliseren."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau