Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
In de Kantine Nederland

John Williams helpt vluchtelingen en werkzoekenden met koffiebar: 'Mensen een kans geven'

Redactie

Presentator John Williams helpt niet alleen klussende mannen, maar zet zich tegenwoordig ook in voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt en vluchtelingen. In zijn nieuwe Goudse koffiebar Nieuwe Buren krijgen kersverse barista's de kans om werkervaring op te doen. "Ik neem het graag op voor de underdog", zegt het televisiegezicht in het radioprogramma WNL In de Kantine.

Williams werd benaderd door de SGP-burgemeester van Gouda, Pieter Verhoeve, om zich bij het koffie-initiatief aan te sluiten. In drie weken heeft het klusteam van 'Help Mijn Man is Klusser!' een oude schoenenwinkel omgetoverd tot een leuke koffiehotspot. "Het is een gezellige koffiebar waar niet meteen duidelijk is wat erachter zit. Pas later denk je: oh, hier is het voor", vertelt hij enthousiast.

'Ik ben iemand van vriendjes maken'

Nieuwe Buren betekent veel voor Williams. Zijn motivatie voor het project is persoonlijk. Hij neemt het naar eigen zeggen graag op voor de underdog. "Het is geen zielig verhaal, maar ik kwam als vijfjarig jongetje vanuit Suriname naar Nederland. Toen ik voor het eerst de klas in kwam, begonnen alle kinderen keihard te lachen. Dertig man. Dus ik dacht: oké, misschien heb ik een pulletje in mijn neus. Of mijn rits is open. Maar al heel snel kwam ik erachter dat het om mijn huidskleur ging. Ik heb mensen gehad die over mijn arm aaiden om te kijken of het niet afgaf."

Hij vervolgt: "Ze begonnen aan mijn haar te plukken en over mijn huid te schelden. Ik had zoiets van: of de vuisten gaan omhoog, 'blijf van me af', of ik zeg: jongens, dit ben ik, wie ben jij? Dat laatste gebeurde. Laten we elkaar beter leren kennen. Ik ben echt iemand van vriendjes maken. Dat is toen al begonnen."

John Williams
John Williams
Presentator

“Het heeft gewoon te maken met mensen zien, een kans geven. En sommige mensen vallen even. Die pak je op.”

Quote delen
  • Gekopieerd

'Ga daar maar staan, ga een bestelling opnemen'

De medewerkers van Nieuwe Buren krijgen begeleiding van een coach. Ze leren Nederlands, hygiëne en sociale vaardigheden. Maar volgens Williams is vooral de praktijk belangrijk. "Ga daar maar staan. Ga maar een bestelling opnemen. Ik geloof dat je het in de praktijk leert. Dan gaat het veel sneller."

Daarbij wordt niet alleen gekeken naar wat iemand niet kan, maar vooral naar wat iemand wél kan en nodig heeft. "Het heeft gewoon te maken met mensen zien, een kans geven. En sommige mensen vallen even. Die pak je op."

Subsidie

De koffiebar draait nu nog op subsidie. Williams hoopt dat daar snel verandering in komt. "Ik hou er niet van om een handje op te houden. Dat heb ik nooit gedaan, zou ik ook nooit willen. Ook niet voor deze mensen. Ik wil op een bepaald moment tegen de gemeente of de overheid kunnen zeggen: hoeft niet meer, we doen het zelf."

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau