Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Economie

Productie Nederlandse industrie stijgt 4,6 procent in juni

Redactie

De productie van de Nederlandse industrie is in juni met 4,6 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee is de productiegroei duidelijk afgezwakt vergeleken met de twee voorgaande maanden. In mei steeg de productie nog met 6,8 procent en in april met 5,7 procent.

De ontwikkelingen in de industrie zijn een belangrijke indicator voor de Nederlandse economie. De industrie is een grote gebruiker en leverancier van goederen en diensten van en aan andere bedrijfstakken. Daarnaast is een groot deel van de goederenuitvoer afkomstig van de industrie. De industrie wordt daarom vaak gezien als de motor van de Nederlandse economie.

Volgens het CBS was in bijna de helft van de industriële branches sprake van groei. De machine-industrie kende opnieuw de grootste productiestijging, terwijl de reparatie en installatie van machines de grootste daling liet zien.

Datacenters

Onlangs zei ABN AMRO-econoom Albert Jan Swart al dat de groei van de Nederlandse industrie vermoedelijk in belangrijke mate gedreven wordt door investeringen in datacenters voor AI-toepassingen. Nederland is met onder meer ASML een belangrijke toeleverancier van de wereldwijde chipindustrie.

Daar staat tegenover dat Nederlandse fabrikanten ook al een tijdje last hebben van de oorlog in het Midden-Oosten, die de toeleveringsketens verstoort en voor hogere energie- en brandstofkosten zorgt.

In vergelijking met mei is de industriële productie in juni volgens het CBS met 1,3 procent gedaald. In mei 2020 bereikte de productie een dieptepunt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022, waarna de trend omsloeg. Ondanks de daling in juni op maandbasis, lijkt volgens het CBS zich in 2026 een stijgende trend af te tekenen.

Positiever

Het CBS meldt verder dat producenten in juli positiever waren dan in juni, ondanks een afname van het vertrouwen in iets meer dan de helft van de branches. Producenten waren in juli vooral minder negatief over de orderportefeuille. In de elektrotechnische en machine-industrie waren producenten het meest positief.

Het algehele producentenvertrouwen in de industrie steeg naar plus 2,4, van plus 1,3 in juni. Het vertrouwen bereikte daarmee het hoogste niveau in vier jaar en lag boven het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar van min 1,4. Het vertrouwen bereikte in oktober 2021 de hoogste waarde (plus 10,5). In april 2020 werd de laagste waarde (min 31,5) genoteerd.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau