Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Veiligheid

Nederland en andere Europese landen vormen coalitie tegen ballistische raketten

Redactie

Nederland, Oekraïne en acht andere Europese landen vormen een coalitie om zich beter te kunnen verdedigen tegen de snelste Russische raketten. Dat is besloten tijdens overleg van Oekraïne-bondgenoten in Parijs.

Oekraïne wordt met die ballistische raketten haast dagelijks bestookt en heeft daarop nog nauwelijks een antwoord. Het land hoopt samen met Europese bondgenoten snel eigen afweermiddelen te ontwikkelen, omdat er een voortdurend tekort is aan de Amerikaanse Patriot-raketten die er wel raad mee weten.

De Patriots zijn schaars doordat er onder meer veel verbruikt zijn in de oorlog van de VS en Israël met Iran. Rusland maakt bovendien steeds meer ballistische raketten. Daarmee zette het de Oekraïners afgelopen winter al in het donker en in de kou. Kyiv ziet de volgende winter daarom alweer met bezorgdheid tegemoet. Ook Europa ziet hoe kwetsbaar het zou zijn voor Russische raketten als het in oorlog zou raken.

De tien landen van de nieuwe coalitie gaan hun industrieën samenbrengen en kennis en ervaring delen om een afweer tegen de raketten op te zetten. Ze mikken op het ontwikkelen van eigen onderscheppingsraketten om projectielen uit de lucht te halen. Het tiental wil onder meer vereisten en regels gelijktrekken die nu nog hinderlijk uiteenlopen.

Behalve Nederland en Oekraïne doen ook Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Spanje, Noorwegen, Zweden en Denemarken mee. Naar verwachting sluiten anderen nog aan.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau