Productie Nederlandse industrie stijgt bijna 5 procent in mei
De productie van de Nederlandse industrie is in mei met 4,9 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is dezelfde stijging als in april. Volgens het CBS was in bijna 40 procent van de industriële branches sprake van groei.
De machine-industrie kende opnieuw de grootste productiestijging, gevolgd door de branche voedingsmiddelen. De chemische en de transportmiddelenindustrie lieten de grootste daling zien. Ook in de branches metaalproducten, rubber en kunststof, en in de elektrische en elektronische industrie was sprake van een productiekrimp.
In vergelijking met april is de industriële productie volgens het CBS met 0,1 procent gestegen. In mei 2020 bereikte de productie een dieptepunt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022, waarna de trend omsloeg. De afgelopen drie maanden is de productie van de industrie gestegen.
Producenten positiever
Het CBS meldt verder dat producenten in juni positiever waren dan in mei. Het producentenvertrouwen in de industrie steeg naar plus 1,3, van min 2,0 in mei. Het vertrouwen bereikte daarmee het hoogste niveau in bijna vier jaar en lag boven het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar van min 1,4. Het vertrouwen bereikte in oktober 2021 de hoogste waarde (plus 10,5). In april 2020 werd de laagste waarde (min 31,5) genoteerd.
Producenten waren in juni vooral positiever over de verwachte bedrijvigheid. In de meeste branches nam het vertrouwen van producenten toe. De elektrotechnische en machine-industrie noteerde de grootste stijging. Producenten waren in die branche ook het meest positief.