Van Weel wil steunen terroristische organisatie strafbaar maken
Het openlijk steunen van een terroristische organisatie moet strafbaar worden, als het aan justitieminister David van Weel ligt. Het "loven en prijzen" van terroristische daden, bijvoorbeeld door beelden daarvan op het internet te delen, kan dan dus bestraft worden. Onder het voorstel valt ook het publiekelijk steunen van terroristen met symbolen. "Denk daarbij aan het zwaaien van een vlag van een verboden terroristische organisatie", legt Van Weel uit.
Het veelbesproken voorstel staat vaak bekend als het 'verbod op verheerlijken van terrorisme'. Meerdere kabinetten hebben geprobeerd om dit te regelen. Het voorstel zou te veel beperkingen op de vrijheid van meningsuiting betekenen. Met dit voorstel is dat niet het geval, meent de VVD-minister.
"Wat mij betreft is er geen sprake van vrijheid van meningsuiting op het moment dat je met een ISIS-vlag rondloopt," zegt Van Weel. Wat dan precies in dit geval een terroristische organisatie is, heeft Van Weel niet in het wetsvoorstel vastgelegd. "Dat wordt al gedaan in VN-verband, EU-verband of door een nationale rechter. Op het moment dat dat gebeurd is, treedt deze wet in werking. Vanaf dat moment word je geacht om een organisatie niet meer te steunen."
De Raad van State adviseerde recent de minister om het plan op een aantal punten aan te passen. Dat heeft Van Weel nu gedaan. Zo is onder andere aangepast dat alleen mensen die zich "willens en wetens" inlaten met terrorisme strafbaar zijn. "Uit een uiting moet blijken dat je dat hebt gedaan met de intentie om geweld te verheerlijken."
Van Weel weet nog niet of coalitiepartner D66 de wet zal steunen, maar rekent op een meerderheid in beide Kamers. Hij hoopt dat de wet nog "voor het einde van het jaar" van kracht kan worden.