Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Werkgeversvereniging is tevreden met energienoodmaatregelen kabinet: 'Werkgevers willen meer reiskostenvergoeding betalen'

Michiel van Renselaar

De grootste werkgeversvereniging van Nederland, AWVN, is tevreden met het noodmaatregelenpakket van kabinet-Jetten om de gevolgen van de energiecrisis te verzachten. Werkgevers moeten volgens de plannen 25 cent reiskostenvergoeding gaan betalen in plaats van 23 cent. "Velen zijn bereid om dit te doen", aldus directeur Lisette van Breugel.

Naast de verhoging van de reiskostenvergoeding zet het kabinet in op minder wegenbelasting voor bestelbusjes en een noodfonds voor de armste huishoudens. Al met al trekt de coalitie 950 miljoen euro uit voor het pakket. Een groot deel wordt betaald door de afschaffing van de startersaftrek en de verhoging van accijns op alcohol.

"We zijn heel tevreden met het feit dat er zulke gerichte maatregelen worden getroffen", reageert AWVN-directeur Van Breugel in Goedemorgen Nederland. "We zien dat veel werkgevers bereid zijn om op te schuiven naar die 25 cent reiskostenvergoeding. Tegelijkertijd roepen werkgevers op om te kijken naar alternatieven, zoals stimulering van het openbaar vervoer."

Zorg

Het plan om de reiskostenvergoeding omhoog te gooien, kan ook op kritiek rekenen. De rekening is immers voor de werkgever. "Dat is wel een zorg", erkent Van Breugel, helemaal omdat de loonkosten ook stijgen. "Maar we kijken nu naar een beeld waarin overal wat gevraagd wordt. Dan is het reëel dat werkgevers bijdragen. Dat laat onverlet dat zo'n maatregel natuurlijk wel ten koste gaat van loonruimte tegen de achtergrond van kosten die voor werkgevers al zijn toegenomen, niet alleen omdat ze met een hogere kilometervergoeding te maken krijgen."

Verschillende politieke partijen roepen om accijnsverlaging op brandstof, zoals in het buitenland wel gebeurt. De werkgeversvereniging zit hier niet direct op te wachten. "Dat is een heel dure maatregel", aldus Van Breugel. "Dat moet je in het hier en nu financieren met heel stevige bezuinigingen of je moet de staatsschuld gaan verleggen naar toekomstige generaties."

De tekst gaat verder onder de X.

"Ik denk dat het beter is dat je maatregelen neemt waar ze ook echt impact hebben. Verlichtende maatregelen die impact hebben voor mensen die echt in de knel komen, zoals in de thuiszorg, kraamzorg en ook journalisten."

Politiek verslaggever bij WNL Mats Akkerman denkt dat de Tweede Kamer ondanks kritiek voor het maatregelenpakket stemt. "Maar je gaat wel zien dat de oppositie er een schepje bovenop wil. De vraag is alleen of ze hetzelfde willen. Zo niet, dan is dat gunstig voor het kabinet."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau